Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt za darmo

KRZYSZTOF ZAWICKI 076 833 33 34 [email protected]
- Teraz obiekty w Potoczku są w opłakanym stanie, ale za kilka lat miejsce to będzie nie do poznania – twierdzi Urszula Murzyńska.
- Teraz obiekty w Potoczku są w opłakanym stanie, ale za kilka lat miejsce to będzie nie do poznania – twierdzi Urszula Murzyńska. fot. Krzysztof Zawicki
Sale fizykoterapeutyczne, szkoła ekologiczna i ścieżki rowerowe - to tylko niektóre z elementów planowanej budowy centrum rehabilitacyjnego. Ma ono być gotowe za dwa, trzy lata.

- Pomysł zrodził się podczas jednego ze spotkań członkiń Klubu Aktywnych Kobiet - mówi szefowa Stowarzyszenia na Rzecz Integracji i Usamodzielnienia Dom w Głogowie Urszula Murzyńska. - Tak się złożyło, że dyskutowałyśmy nad przyszłością terenów popegeerowskich.

Najpierw mowa była tylko placówce, w której byłyby prowadzone zajęcia dla dzieci. Później zapadła decyzja o stworzeniu większego centrum. Ze znalezieniem odpowiedniego terenu nie było większych problemów. - W mojej gminie, a konkretnie w Potoczku, jest odpowiednie miejsce - zaproponowała wójt Jerzmanowej Alicja Serdak, jednocześnie jedna z członkiń Klubu Kobiet Aktywnych. - Po wielu staraniach przejęliśmy na 10 lat od Agencji Nieruchomości Rolnych teren po dawnym pegeerze.

Projekt za darmo

Trzeba przyznać, że panie z KKA nie rzucają słów na wiatr. Na placu prowadzone są już pierwsze prace przygotowawcze. Najważniejsze jednak, że jest projekt. Wykonała go Karolina Makowiecka z jednego z biur architektonicznych z Wrocławia. Co ważne, zrobiła to za damo. - Za tego typu projekt należałoby zapłacić 80 - 90 tys. zł - mówi K. Makowiecka. - Inicjatywa spodobała mi się, dlatego postanowiłam ją wspomóc.

W planach jest postawienie czterech budynków. Znajdą się w nich m.in. sale fizykoterapeutyczne, rehabilitacyjne, suchy basen z piłeczkami, wypożyczalnia rowerów oraz mieszkania dla pracowników obsługi. Na zewnątrz powstaną ścieżki rowerowe, spacerowe, tzw. małpi gaj, rożen, a w dalszej przyszłości kręgielnia i miejsce do prowadzenia hippoterapii.

Wnioski po kasę

Będzie to Centrum Aktywnej Rekreacji, Sportu i Edukacji Ekologicznej Fenix. - Obecnie jesteśmy na etapie pisania wniosków o dofinansowanie inwestycji - mówi U. Murzyńska. - O pieniądze będziemy starać się m.in. w urzędzie marszałkowskim, Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska, Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Fundacji KGHM Polska Miedź. Z wyliczeń wynika, że inwestycja pochłonie ok. 3 mln zł.

- Główną ideą tego przedsięwzięcia jest to, aby w różnego typu zajęciach brała udział młodzież sprawna i niepełnosprawna - dodaje U. Murzyńska. - Ponadto ośrodek leży przy trasie turystycznej. Ma być to miejsce otwarte i dostępne dla każdego. Korzystanie z większości urządzeń będzie bezpłatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska