(dab)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Od 1 grudnia na konta rolników zaczną wpływać tzw. płatności obszarowe, czyli unijne dopłaty do ziemi.
  Zapowiedział to w Międzyrzeczu podczas sobotniego spotkania z rolnikami i działaczami Samoobrony prof. Grzegorz Spychalski, który od 12 września pełni obowiązki prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
  - Za kilka dni powiatowe biura agencji zaczną wysyłać rolnikom decyzje o przyznaniu płatności obszarowych, które potocznie określa się jako dopłaty do ziemi. Zaczniemy je wypłacać 1 grudnia.
  Jako pierwsi dostaną je rolnicy z tych powiatów, które uznane zostały za dotknięte klęską suszy. Na tej liście są wszystkie lubuskie powiaty, dlatego Lubuszanie otrzymają dopłaty bezpośrednie w pierwszej kolejności - zapewniał Spychalski.
  Po wejściu Polski do UE zapewniano rolników, że płatności obszarowe będą rosnąć o pięć procent rocznie aż do 2011 r., kiedy osiągną poziom dopłat, jakie otrzymują producenci rolni z państw tzw. Starej Unii. Tymczasem polscy rolnicy dostają coraz mniej pieniędzy. Dlaczego? - Wysokość dopłat ustalana jest w euro. Kurs tej waluty spada, dlatego po przeliczeniu na złotówki dopłaty będą jednak niższe o około trzy złote na jeden hektar. To mechanizm, na który agencja nie ma żadnego wpływu - wyjaśniał.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Tagi:

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo