CZESŁAW WACHNIK

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Rozmowa z JANEM DOBRZYŃSKIM, fachowcem od montażu instalacji gazowej do aut
  - Teraz Polacy biją światowe rekordy w liczbie aut jeżdżących na gazie LPG. Są już samochody napędzane gazem ziemnym CNG. Czy on też stanie się popularnym paliwem?
  - Nie sądzę. Jeśli już, to za wiele lat. Obecnie w Polsce gaz LPG jest spalany w około 1,8 miliona aut, a gaz CNG zaledwie w kilku tysiącach.

  - Czym się różnią oba gazy?
  - CNG to po prostu zwyczajny gaz ziemny, jakiego używamy nawet w kuchenkach, a LPG to mieszanina propanu i butanu.

  - Dlaczego uważa pan, że CNG nie będzie tak powszechnie stosowany w samochodach?
  - Z kilku powodów. Po pierwsze obecnie w Polsce jest tylko około 30 stacji, w których gaz ziemny można zatankować. Dodatkowo połowa z nich jest zamknięta dla przeciętnego zmotoryzowanego, używane są tylko przez firmy. I nie sądzę, by punktów sprzedaży szybko przybywało. Budowa stacji jest bardzo kosztowna ze względu na wysokie ciśnienie, pod jakim gaz jest magazynowany. Chodzi tu o 250 - 300 atmosfer. Konieczne są drogie sprężarki i zbiorniki. Dla porównania gaz LPG jest magazynowany pod ciśnieniem dwóch, trzech atmosfer.

  - Czy instalacje pozwalające na spalanie gazu CNG i LPG są podobne?
  - Tak i to bardzo. Różnią się jedynie zbiornikiem oraz pewnymi szczegółami technicznymi, ale reduktory czy urządzenia wtryskowe są niemal identyczne.

  - A koszty montażu?
  - Za instalację sekwencyjną do gazu LPG trzeba zapłacić około 3,5 tys. zł, a za montaż urządzeń do spalania CNG od 5 do 7 tys. zł. Koszty zależą od firmy, polskie instalacje są tańsze, importowane droższe.

  - Jak wyglądają różnice w cenie między tymi paliwami?
  - Wbrew niektórym opiniom różnica nie jest tak wielka jak w przypadku benzyny. Litr CNG kosztuje ok. 1,7 zł, a LPG 2,2 zł. Porównując te dwa paliwa na 100 km oszczędzimy najwyżej 5 zł. Aby zwróciły nam się wyższe koszty montażu, musimy przejechać około 50 tys. km. To bardzo dużo.

  - Ale w Niemczech instalacji CNG jednak przybywa?
  - To prawda. Ale coraz więcej jest też tam aut zasilanych gazem LPG. Ponadto w Niemczech kierowcy mają ponad 600 stacji, w których mogą tankować CNG. Rząd niemiecki zagwarantował, że przez najbliższe 10 lat akcyza na ten gaz nie będzie rosła. Nie sądzę, aby w Polsce ktokolwiek dał takie gwarancje. Kierowców traktuje się u nas jak dojne krowy.

  - Dziękuję.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Tagi:

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo