SABRINA STANULONIS 0 68 387 52 87 teren@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Rozmowa z MONIKĄ LISOWSKĄ z klasy o profilu wojskowym w liceum im. K.K. Baczyńskiego

  - Żołnierz to raczej mało kobiecy zawód...

  - Moim marzeniem było dostać się do klasy wojskowej. Po ogólniaku chciałabym uczyć się w Wyższej Szkole Wojskowej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Każdy, kto wybiera się na studia wojskowe, powinien przyjść na ten kierunek do liceum Baczyńskiego. Po zdaniu matury otrzymam certyfikat, który będzie dużym ułatwieniem podczas rekrutacji na studia.


  - Co wyróżnia uczniów klasy wojskowej?

  - Mamy więcej obowiązków niż inni uczniowie. Jesienią grabimy liście na terenie szkoły, pilnujemy porządku podczas szkolnych imprez, sprzątamy. Jeździmy na specjalne biwaki, mamy zajęcia z pierwszej pomocy i strzelamy. Niedługo wybieramy się na poligon na ćwiczenia wojskowe, m.in. paintballa i czołganie.


  - W takiej klasie jest chyba trudniej dziewczynom niż chłopakom.

  - Ja czuję się tu świetnie i nie zauważyłam żadnej dyskryminacji. Ćwiczenia nie sprawiają mi trudności, choć chłopakom czasem jest łatwiej. Najbardziej męcząca jest musztra. Z jej powodu chciałam nawet zmienić kierunek, ale dałam radę. Niektórym dziewczynom problem sprawia strzelanie, ale ja to akurat bardzo lubię i nieźle sobie radzę.


  - Lubisz nosić mundur?

  - Czuję się w nim inna niż wszyscy. Nie obchodzi mnie, że przyciąga uwagę. Ważne, że mnie się podoba. Mundur nosimy w piątki i podczas imprez, w których bierzemy udział jako porządkowi. Jest kłopotliwy tylko wtedy, gdy jest bardzo gorąco, a ja przez szacunek do niego nie mogę go zdjąć.


  - Dziękuję.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo