TOMASZ KRZYMIŃSKI

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Startujemy samodzielnie - mówił kilka dni temu na konferencji prasowej kandydat "Naszego miasta" na burmistrza Wojciech Kuryłło. Ale czy tak będzie?
  Wcześniej ugrupowania KWW Leona Żukowskiego "Zwyczajni razem" i KWW "Nasze miasto Wschowa" dogadywały się w sprawie wystawienia bloku list wyborczych. Dzięki temu manewrowi któreś ze stronnictw mogło uzyskać dodatkowe mandaty w radzie miejskiej. Jednak kilka dni po podpisaniu umowy "Nasze miasto" się rozmyśliło. Tak przynajmniej twierdzą jego działacze.
  Mimo ich zapewnień o zerwaniu umowy, na obwieszczeniach wyborczych i w serwisie internetowym Państwowej Komisji Wyborczej KWW "Zwyczajni razem" i KWW "Nasze miasto Wschowa" są na wspólnych lis-tach.
  - Wycofaliśmy się przecież - przekonuje W. Kuryłło.
  - Podpisaliśmy porozumienie o blokowaniu list wyborczych, ale zrezygnowaliśmy z niego - potwierdza Tomasz Stasiak, pełnomocnik wyborczy "Naszego miasta". - 25 października dokumenty o wycofaniu się z bloku trafiły do komisji wyborczej. Mam to na piś-mie. Nie rozumiem, dlaczego na obwieszczeniach jest inaczej - mówi.
  Pełnomocnik "Zwyczajnych razem" twierdzi, że jego ugrupowanie nie robiło żadnych problemów w związku z rezygnacją partnera. - Chcieliśmy zblokować listy, ale skoro nic z tego nie wyszło, postanowiliśmy się rozstać w zgodzie - mówi Stanisław Kowalczyk.
  Według sekretarza urzędu miasta i gminy we Wschowie, ten blok ciągle istnieje! - Ustawa mówi, że tylko w przypadku wycofania list jednego z ugrupowań lub ich unieważnienia blok przestaje istnieć - tłumaczy Jerzy Bojarski. - Dlatego do czasu policzenia głosów oba ugrupowania są ze sobą związane.
  Jedynym wyjściem wydaje się być oczekiwanie na werdykt Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niektórych przepisów nowej ordynacji wyborczej. Jeśli blokowanie list okaże się sprzeczne z konstytucją, sprawy nie będzie. W przeciwnym razie jedyny w gminie blok będzie musiał jednak funkcjonować. Mimo tego, że jego udziałowcy postanowili się rozejść.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo