EUGENIUSZ KURZAWA 0 68 324 88 54 teren@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Jeśli sobie zakładamy, że coś zrobimy, to robimy - stwierdza pan Zbigniew. - Chcemy zostawiać znaczące ślady aktywności - dorzuca pan Marek. Prezes i wiceprezes.
  - Liczymy, że na jubileuszowe spotkania przyjdą i przyjadą dawni i obecni działacze - zapraszają prezesi towarzystwa Zbigniew Woziński i Marek Kuc

  - Liczymy, że na jubileuszowe spotkania przyjdą i przyjadą dawni i obecni działacze - zapraszają prezesi towarzystwa Zbigniew Woziński i Marek Kuc ©Mariusz Kapała

  - Konkrety? Proszę bardzo! - zapala się Zbigniew Woziński, od 2003 r. prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Babimojskiej. - Wystarczy przejść się ulicami miasta, żeby zobaczyć 14 tablic-stacji na zbudowanej przez nas ścieżce dydaktyczno-historycznej. A renowacja pomnika Snowadzkiego, żyjącego w latach 1753-1827?! Powołał on do życia unikatową fundację dla cnotliwych panien.

  Prezes wymienia ważniejsze prace - zrobione za składkowe pieniądze - po reaktywacji towarzystwa w 2003 r. Do tego wykłada na stół wydawnictwa: folder "Babimost - tradycja, historia, współczesność" i przewodnik po ścieżce historycznej.

  Marek Kuc, który jest z wykształcenia historykiem na działalność stowarzyszenia patrzy z całej, 40-letniej perspektywy historycznej.
  - Ta gminna aktywność społeczna "na dole" wyzwoliła się na fali przemian października 56. - przypomina historyk. Gdy w Zielonej Górze powstało Lubuskie Towarzystwo Kultury, TMZB zaistniało jako jego sekcja.

  Towarzystwo miało swoje lepsze i gorsze lata. Bywało, że po okresie intensywnej aktywności zawieszało działalność. - W takiej organizacji wszystko zależy od ludzi - uważa M. Kuc. - Każda grupka ludzi musi mieć motor, czyli kogoś kto ich skrzyknie, powie gdzie i kiedy trzeba się spotkać. Jeśli tego zabraknie - robi się dołek, aktywność więdnie.

  Obecnie TMZB jest na wznoszącej fali. Oby jak najdłużej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Tagi:

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo