Zyskają blask

  TOMASZ HUCAŁ

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Już niedługo pod wiekowym bukiem zasiądą młodzi muzycy, których do Żagania sprowadzi zabytkowy kompleks przeznaczony wyłącznie dla nich. Czy miasto ma szansę stać się kulturalną stolicą regionu?
  Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu, gdy szpital przeprowadzał się do odremontowanego budynku przychodni, starostwo przekazało szkole muzycznej opuszczony zabytkowy kompleks przy ul. Żelaznej, w którym mieściły się chirurgia i ginekologia.
  Plany zagospodarowania tego pięknego miejsca od początku były ambitne. - Powstanie tu europejskie centrum muzyczne - zapewniał nas dyrektor szkoły muzycznej Stanisław Piniuta.

  Zyskają blask

  Trzeba było poczekać, ale teraz prace nad tą koncepcją ruszyły. - Właśnie podpisaliśmy umowę na wykonanie dokumentacji technicznej całego kompleksu. Będzie ona gotowa w czerwcu, ale już w marcu będziemy mogli składać wniosek o unijną dotację - informuje S. Piniuta.
  Pieniądze na dokumentację pochodzą z programu rozwoju infrastruktury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki niej będzie można starać się o kasę na remont i stworzenie w Żaganiu europejskiego centrum. A plany są ambitne. Najpierw powstanie nowa siedziba szkoły, a potem miejsce spotkań dla muzyków z całego kontynentu. - Wszystko zostanie wykonane zgodnie ze wskazaniami konserwatora. Zabytkowe sale zachowają swój charakter, budynki zyskają blask także z zewnątrz. Każdy kafelek zostanie położony zgodnie z zaleceniami historyków - zapewnia zastępca dyrektora biura projektowego Zbigniew Sychowski.

  Sala z organami

  - Jeżeli procedury unijne będą sprawniejsze, niż dotychczas, to pierwszą łopatę na budowie wbijemy jesienią przyszłego roku. W przeciwnym wypadku zaczniemy na wiosnę 2008 - wyjaśnia S. Piniuta.
  W budynku, w którym mieściła się chirurgia, będą uczyć się młodzi muzycy. W byłej ginekologii powstanie natomiast hotelik dla artystów i restauracja. Do tego odnowione alejki, ławki, promenada nad Bobrem. Wszystko w cieniu pomników przyrody - buków i sosen. - Chcemy wykorzystać także pobliski kościół do kameralnych koncertów - informuje dyrektor szkoły.
  - W przyszłości powstanie tu także wielofunkcyjna sala. Będą w niej koncerty, będzie można wyświetlać filmy i organizować spotkania. Widownia pomieści blisko 300 osób - dorzuca projektant.
  Sala ma być dotowana przez ministerstwo, które ma w niej zapewnić także fortepiany, organy i inne instrumenty dla orkiestry. Czy to oznacza, że skończą się dotychczasowe koncerty w pobliskim pałacu.
  - Nie. To zawsze było i będzie reprezentacyjne miejsce i wszystkie większe wydarzenia będą się w nim działy - zapewnia dyrektor. - Natomiast przy Żelaznej młodzież będzie się po prostu uczyć i ćwiczyć.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo