Jedyny na świecie

  JANCZO TODOROW 068 363 44 60 jtodorow@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  W świeżo wyremontowanych pomieszczeniach przy ul. Ogrodowej otwarto gabinet historii miasta, w którym można znaleźć cenne eksponaty. To początek przyszłego muzeum regionalnego.
  Kilka lat temu tworzeniem muzeum zajął się powiat, były nawet uzgodnienia z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ale radni uznali, że są ważniejsze sprawy i ważniejsze wydatki, więc zrezygnowali z idei.

  Jedyny na świecie

  Wtedy misją założenia muzeum zajęło się miasto, które doprowadziło sprawę do końca. W piątek otwarto salę gabinetu, która już na początku okazała się za mała, aby pomieścić wszystkie eksponaty.
  Placówka funkcjonuje jako oddział muzealny przy bibliotece miejskiej. Przygotowaniem zbioru i organizacją gabinetu było zadaniem archeologa i badacza Jerzego Tomasza Nowińskiego. - W mieście jest bardzo dużo kolekcjonerów, którzy mają ciekawe i cenne zbiory. To do nich zwrócimy się z propozycja odkupienia niektórych eksponatów - informuje Jan Tyra, dyrektor biblioteki.

  W gabinecie można zobaczyć jedyny na świecie egzemplarz Urbarium z 1552 r, pisany odręcznie. Jest to zbiór dokumentów dotyczący powinności gruntowych mieszkańców żarskiego państwa stanowego. Wśród eksponatów znalazł się niezwykle rzadki srebrny grosz bity w Żarach za czasów dynastii Bibersteinów z 1410 roku.

  Upatrzone miejsce

  Są też fragmenty naczyń ceramicznych datowane na 500 - 600 lat p.n.e, znalezione w żarskim grobowcu. W gabinecie znalazł się także stary mechanizm pochodzący z zegara na wieży ratusza. Wyeksponowano również ciekawe płyty barokowe z piaskowca z XV wieku. Całą ścianę zajmują także współczesne obrazy żarskich twórców.

  Na remont pomieszczeń i organizację gabinetu historii miasta wydano ok. 200 tys. zł. Gabinet będzie otwarty dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 15.00, a w środy od 12.00 do 17.30. Wstęp jest bezpłatny. - To tylko miejsce przejściowe. Już mamy wypatrzone miejsca, w których można otworzyć muzeum regionalne z prawdziwego zdarzenia - mówi zastępca burmistrza Franciszek Wołowicz.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo