Teraz mają kłopot

  Teraz mają kłopot

  ARTUR MATYSZCZYK 0 68 324 88 64 amatyszczyk@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Zostały nam rowery - załamali ręce mieszkańcy Skarbony. Po tym, jak PKS zlikwidował kolejny kurs przez tę miejscowość.
  W Skarbonie jest 66 mieszkańców. Większość w podeszłym wieku. Wszyscy młodzi wyjechali z Polski, za chlebem. Wraz z nimi wyjechały także samochody. Starsi mieszkańcy są teraz zdani na autobusy. Problem jednak w tym, że kursów ciągle ubywa. A dojechać w różne miejsca trzeba.

  Teraz mają kłopot

  - Choćby do lekarza czy na zakupy. Przecież zdrowie już nie to. A na miejscu nie mamy żadnego medyka. Musimy jeździć do miasta. Tylko czym, rowerem? - pyta Anastazja Rękawek.
  Jeszcze nie tak dawno mieszkańcy mogli rano wyjechać do Krosna Odrzańskiego i bez problemu wrócić. Teraz mają kłopot. PKS zlikwidował bowiem jeden z kursów przez Skarbonę. - I są problemy. Rano ze wsi wyjedziemy. Ale z powrotem? Trzeba na przykład w Krośnie czekać kilka godzin na wóz do Skarbony - dodaje zmartwiona Alicja Otoszczyszyn.
  Mieszkańcy chcieliby, żeby PKS wprowadził chociaż mniejsze autobusy. - Byle czymś się ze wsi wydostać - mówią. Ich zdaniem otwarte kursy szkolne, którymi mogą jeździć także dorośli, nie rozwiązują problemu. - Choćby dlatego, że one nie kursują w soboty i niedzielę. No i oczywiście w żadne święta - mówią mieszkańcy.

  Już im się nie opłaca

  Dlaczego PKS zlikwidował kurs? Okazuje się, że zadecydowała ekonomia. - Niektóre kursy przestały być opłacalne. Tak było w przypadku tego, o którym mówią mieszkańcy. Mimo likwidacji kursu i tak w niektóre miejsca jeździmy tam, gdzie nikt nie jeździ - wyjaśnia prezes PKS Zbigniew Zaborowicz.
  Prezes nie wyklucza jednak możliwości przywrócenia kursu przez Skarbonę. Pod jednym warunkiem. - Gmina musi się dołożyć do interesu. W tym przypadku to 1.260 złotych - mówi Z. Zaborowicz.
  Czy to jest możliwe? Zapytaliśmy wójta gminy. - Rozmawiałem już w tej sprawie z dyrektorem PKS-u. I przyznam, że kolejny wydatek przy naszym budżecie będzie dużym obciążeniem. Chcę jednak zaproponować go radnym na najbliższej sesji - informuje Jan Hołyński.
  A sesja odbędzie się 26 października. O tym, jaką decyzję podjęli radni gminy w sprawie dodatkowego kursu, poinformujemy w "GL"

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo