Szansa na równowagę

  Szansa na równowagę

  TOMASZ KRZYMIŃSKI 0 76 835 81 11 tkrzyminski@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Mamy coraz mniej czasu na uzdrowienie jeziora - mówił na konferencji prof. Ryszard Wiśniewski. Poseł Waldemar Starosta stara się o pieniądze na rekultywację Jeziora Sławskiego.
  W Sławie spotkali się naukowcy, którzy w ostatnich latach badali jezioro. Byli też samorządowcy oraz grupa społeczników z Federacji na Rzecz Ratowania Jeziora.

  Szansa na równowagę

  - W przyszłym roku chcemy dokładnie przebadać akwen wraz dopływami - mówił Zbigniew Lewicki z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze. - Nie spodziewamy się, że jakość wody będzie lepsza, niż w poprzednich ekspertyzach.

  Według niego, w kolejnych latach należy spodziewać się zakwitów sinicowych.

  - Oprócz działań, jezioru potrzeba czasu - przekonywał prof. Piotr Kowalczak. - Jeśli zaobserwujemy nieznaczną poprawę, oznacza to, że idziemy w dobrym kierunku. - Zamierzamy stworzyć w Sławie centrum limnologiczne, czyli takie, które zajmuje się badaniem wód śródlądowych. Będziemy gromadzić wszelkie materiały o tym akwenie w jednym miejscu, tak, żeby zawsze były pod ręką.

  - W ostatnich miesiącach oglądałem kilkanaście jezior, wiele jest w gorszym stanie, niż to w Sławie - mówił prof. Ryszard Wiśniewski. - Tu jest kiepsko, jednak ciągle mamy szansę, by przywrócić równowagę. Ale czasu na to jest coraz mniej.

  Naukowiec twierdzi, że należy wprowadzić związek chemiczny w najbardziej zanieczyszczonych zatokach. - Musimy poznać źródła zanieczyszczeń, nawet te najdrobniejsze - wyjaśnia R. Wiśniewski. - Bez tego nie możemy ruszyć z podawaniem chemii. Jeśli do wody wylane zostałyby ścieki tylko z jednej szambiarki, nasza wielomiesięczna praca poszłaby na marne.

  Mają ekspertyzy

  - Interesuje nas teraz, czy proces trucia tego jeziora został zatrzymany - twierdzi Zbigniew Haczkowski z federacji.

  Ale odpowiedzi na to pytanie nie uzyskał od nikogo.

  - Jeśli brakuje ekspertyz, możemy pomóc - przekonywał inny społecznik Władysław Sołtyszewski. - Każdego tygodnia badamy wodę z Czernicy w niezależnym laboratorium.

  Na seminarium gościł też poseł Samoobrony Waldemar Starosta. - W najbliższych dniach złożę poprawkę do budżetu, by na nasze jezioro przekazano kolejne pieniądze - obiecywał. Tym razem wystąpię o 50 mln zł na rekultywację.

  Fundusze te miałyby pochodzić z oszczędności w wydatkach kancelarii Sejmu i Senatu. - Lubuscy parlamentarzyści będą namawiać swoich partyjnych kolegów, by poparli ten wniosek- przekonuje. - Spodziewam się głosów z różnych ugrupowań.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Tagi:

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo