Pięć to za dużo

  KRZYSZTOF KOZIOŁEK 0 68 387 52 87 kkoziolek@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Tylko do końca roku właściciele firm mogą zgłosić chęć skorzystania z ulgi w podatku od nieruchomości. Warunek: zainwestują odpowiednią ilość pieniędzy lub zatrudnią nowych ludzi.
  I to bez znaczenia, czy będzie to budowa nowego, czy "tylko" rozbudowa istniejącego zakładu. W grę wchodzi też zmiana technologii produkcji. - Jeśli przedsiębiorca zainwestuje do 5 mln zł, otrzyma zwolnienie z podatku od nieruchomości, której dotyczy inwestycja na 12 miesięcy. Za każdy 1 mln zł powyżej 5 mln, dostanie ulgę na kolejny miesiąc - wylicza wiceprezydent Jacek Milewski. Jest też górna granica inwestycji, która może liczyć na ulgę - 50 mln euro (wg obecnego kursu to jakieś 200 mln zł). Inna szansa na ulgę to stworzenie nowych miejsc pracy (patrz ramka).

  Pięć to za dużo

  Obie ulgi można łączyć pod warunkiem, że w sumie nie przekroczą one 50 proc. poniesionych nakładów (lub 65 proc. dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców).

  Ta ulga to wynik uchwały, jaką na ostatniej sesji złożył prezydent. Zaproponował, żeby mikroprzedsiębiorcom ulga przysługiwała po stworzeniu pięciu nowych miejsc pracy. - Mikro, to coś bardzo malutkiego, jedno- dwuosobowego. Takie przedsiębiorstwa nie będą miały możliwości zatrudnienia. A to one są siłą napędową tego miasta - zaprotestował radny Andrzej Cieślak. Zaproponował, żeby zwolnieniami promować stworzenie już jednego miejsca pracy. - Gdyby każdy przedsiębiorca stworzył jedno miejsce pracy, nie mielibyśmy bezrobocia - poparła go radna Elżbieta Hałabaty. Po rozmowach w kuluarach stanęło na tym, że ulga będzie za dwa nowe miejsca pracy.

  Ulga do 10 lat

  Uwaga! Żeby liczyć na ulgę, trzeba zgłosić chęć skorzystania z niej do magistratu do 31 grudnia br. A samą inwestycję zakończyć w trzy lata - do końca 2009 r. (to wytyczne narzucone rozporządzeniem Rady Ministrów, na którym opiera się wspomniana uchwała). Maksymalny okres zwolnienia: 10 lat dla firm nowopowstałych i dziewięć dla istniejących.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo