Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Zaczynamy publiczną dyskusję nad tym co powoduje, że tak łatwo podejmujemy teraz decyzję o wyjeździe do pracy za granicę. Z domów wygania nas brak pracy i odpowiednich zarobków, pesymistyczne spojrzenie na przyszłość. Ale niektórzy świadomie i bez przymusu wybierają życie tutaj.
  Instytut Spraw Publicznych alarmuje - za granicę wyjechało już milion Polaków i są to tylko dane szacunkowe. Aż połowa bardzo młodych ludzi, w wieku od 18 do 34 lat, wyraziła chęć wyjazdu. I ten stan umysłu jest niepokojący. Podobnie jak fakt, że chcą opuścić Polskę i opuszczają ludzie z wyższym wykształceniem. Za 12 lat grozi nam starzenie się społeczeństwa i brak pieniędzy na składki emerytalne. I to jest groźne dla przyszłości kraju.
  - Najważniejsze, aby młodzi nie zrywali kontaktów z krajem - podkreśla prof. Lena Kolarska-Bobińska z ISP, która bada zjawisko obecnej emigracji. - I to samo się nie zrobi. Muszą w tym wziąć udział i władze polski, i służby dyplomatyczne, i organizacje pozarządowe.
  Zanim zabiorą się do tego władze, w gazecie przez najbliższe tygodnie spróbujemy odnaleźć sens zostawania i wracania do regionu. Zapraszamy Was do dyskusji i udziału w konkursie. Chcemy poznać Wasze pomysły na życie w regionie. Najlepsze nagrodzimy laptopem i aparatami cyfrowymi. Zbierajcie kupony z "Pracy i pieniędzy", dołączcie list, w którym rozwiniecie zdanie "Zostaję w kraju, bo....". Możesz wygrać laptop lub aparat cyfrowy. Przeczytaj regulamin konkursu!

  DLACZEGO WYJEŻDŻAMY
 • 70 proc. - z przyczyn finansowych
 • 26 proc. - z braku pracy
 • 18 proc. - w Polsce nie ma żadnych perspektyw
 • 17 proc. - w poszukiwaniu lepszej pracy niż obecna
 • 8 proc. - z powodu sytuacji politycznej w Polsce i tego co się dzieje
  Źródło: SMG/KRC


  CO TY SĄDZISZ O WYJAZADACH ZA GRANICĘ? CO MOŻE NAS ZATRZYMAĆ W KRAJU?
  TEL. 0 68 324 88 51 (70); e-mail: astawiarska@gazetalubuska.pl , lub redakcja@gazetalubuska.pl  REGULAMIN KONKURSU

 • Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo