(kf)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Pośredniczeniem w kredytach studenckich zajmuje się kilka banków. PKO BP i Kredyt Bank już wypłacają pieniądze, a BZ WBK wciąż czeka na nowe rozporządzenie ministerstwa.
  - Od dwóch lat pobieram kredyt studencki - mówi Sebastian Karnicki z Drzonkowa. - W umowie z Bankiem Zachodnim WBK, który pośredniczy w pożyczce jest napisane, że rata powinna wpłynąć na moje konto 7 października. Jednak tych pieniędzy wciąż nie ma.
  Student Akademii Wychowania Fizycznego musiał wczoraj zaciągnąć pożyczkę u znajomych, by wreszcie wyjechać do Wrocławia. - To skandal. Te pieniądze są nam niezbędne - irytuje się Karnicki.
  Maria Majdecka z BZ WBK tłumaczy, że bank wstrzymał wypłaty kolejnych rat kredytów, bo czeka na nowe rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w tej sprawie. - Chcielibyśmy pomóc żakom, ale mamy związane ręce. Czekamy na pismo z ministerstwa - tłumaczy Majdecka.
  Ewa Kafarska, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego twierdzi, że banki nie potrzebują nowych przepisów, by kontynuować wypłaty kredytów studenckich: - W tej chwili pracujemy jeszcze nad nowymi przepisami w tej sprawie i ogłosimy je najprawdopodobniej za klika dni, ale będą one i tak obowiązywały od pierwszego października.
  "GL" sprawdziła wczoraj, że pośredniczące w pożyczkach inne banki przelewają kolejne raty kredytów studenckich. - Mam już pieniądze na koncie - cieszy się Karolina Łapacz, która ma konto w PKO BP. Także w Kredyt Banku usłyszeliśmy, że nie ma przeszkód, by wypłacać te raty. Zaś BZ WBK zdecydował się wstrzymać pieniądze po konsultacjach z radcą prawnym.
  - Kiedy klient banku nie wywiązuje się z umowy, ponosi surowe konsekwencje - stwierdza z goryczą Karnicki. - Natomiast bank może naciągać klientów i bezkarnie obracać jego pieniędzmi. W tym kraju wszystko jest na głowie.
  Maria Małecka z parlamentu studenckiego Uniwersytetu Zielonogórskiego uspokaja: - Dziś interweniował w ministerstwie Arakadiusz Doczyk, przewodniczący Parlamentu Studentów RP. zapewniono go, że rozporządzenie w sprawie kredytów będzie podpisane jeszcze w tym tygodniu. Wtedy na pewno wszyscy dostaną pieniądze.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Tagi:

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo