(tok)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Po Jeziorze Sławskim pływa jeden z najstarszych jachtów w kraju. "Mariusz" został zbudowany w niemieckiej Kilonii, prawdopodobnie w 1935 roku.
  Jachtem pływa komandor Lubuskiego Klubu Żeglarskiego Dariusz Markiewicz. - On i "Albatros" trafiły do Sławy z wrocławskich targów mienia przesiedleńczego - opowiada. - Wcześniej pływały na Mazurach. Starsi ludzie opowiadali, że do Sławy przyjechały pociągiem i nad wodę ciągnęły je konie.
  Przez lata na "Mariuszu" i "Albatrosie" szkolili się młodzi żeglarze. - Często zdarza się, że jakiś starszy człowiek podchodzi i dopytuje, czy to aby na pewno ten jacht.
  Kiedy mówię, że ten, wspominają, że uczyli się na nim pływać - opowiada właściciel. - Kiedyś zaczepił mnie mężczyzna i mówił, że ma bliźniaczą jednostkę na Mazurach. Stwierdził, że możemy się wymieniać.
  Kiedy do szkolenia zaczęto używać innych jachtów, na tym pływało dowództwo Ligi Obrony Kraju. Później przez lata stał w hangarze. - Uratował go Piotr Olechnowski, który planował jego odnowienie - opowiada D. Markiewicz. - Po wielu zabiegach udało się jednak przekonać go, by odsprzedał mi "Mariusza". Przez rok jacht był naprawiany, trzeba było go polaminować, bo nie dało się wypełnić szczelin pomiędzy deskami. Zmienione zostało także ożaglowanie.
  To najprawdopodobniej najstarszy pływający jacht po Jeziorze Sławskim. - Znalazłem stronę internetową ze starymi łodziami i chcę zarejestrować na niej "Mariusza" - mówi komandor. - Jak obliczyłem, byłby w pierwszej dziesiątce jachtów w Polsce pod względem wieku. Starsi żeglarze opowiadają, że na tabliczkach identyfikacyjnych na łodzi wybity był rok produkcji - 1935.
  Właściciel ma też historyczne zdjęcia swojej łodzi. Tyle szczęścia, co "Mariusz" nie miał "Albatros". Po nim zostały tylko zdjęcia. Podobno wrak leży na jednym z podwórek i służy do odpoczynku... kurom i kaczkom.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Tagi:

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo