Krawcowa i manikiurzystka

  Krawcowa i manikiurzystka

  LESZEK KALINOWSKI 0 68 324 88 74 lkalinowski@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Wszyscy z niecierpliwością czekają na zatwierdzenie budżetu państwa na przyszły rok. Od tego zależy, czy były żłobek szybko zamieni się środowiskowy hufiec pracy.
  Były żłobek nie przypomina już wyglądem prostokątnej bryły. Przyznane przez Komendę Główną Ochotniczych Hufców Pracy pieniądze pozwoliły zakończyć pierwszy etap modernizacji budynku. Teraz potrzebne są fundusze na dokończenie remontu, prace wykończeniowe, wyposażenie sal. Cała inwestycja kosztować będzie ponad 4 mln zł.
  W tej chwili krośnieński OHP nie ma możliwości zakwaterowania. Jest jedyną tego typu placówką w powiecie, w której uczniowie mają szansę ukończyć gimnazjum i zasadniczą szkołę zawodową.
  Chcąc poprawić warunki nauki i zdobywania zawodu uczniom, którym do tej pory w życiu się nie powiodło, miasto przekazało OHP budynek po żłobku (chętnych do żłobka było bardzo mało, jeden oddział utworzono więc przy przedszkolu nr 1).

  Krawcowa i manikiurzystka

  - W obiekcie powstanie m.in. internat dla młodzieży dojeżdżającej. Planujemy go na 30 miejsc noclegowych - mówi wojewódzki komendant OHP. - Będzie też stołówka. Poza tym w budynku znajdą się warsztaty szkoleniowo-produkcyjne. A dokładniej: warsztat fryzjerski, manikiurzystki, pracownia małej gastronomii, symulacyjna sala sprzedawców, warsztat krawiecki.
  Dzięki temu uczniowie nie będą wracać po zajęciach do swych środowisk. Dłużej pozostaną pod opieką wychowawców i pedagogów, co pozwoli rozwiązać problem frekwencji w szkołach czy innych niewłaściwych zachowań.

  Otwarty dla każdego

  Obiekt ma tętnić życiem. I to nie tylko za sprawą uczniów OHP. Będzie on służył także mieszkańcom miasta. Znajdzie się tu bowiem także świetlica środowiskowa. Dzięki pracującym w niej pedagogom, psychologom rozwiązywanie problemów wychowawczych stanie się łatwiejsze. Powstanie Mobilne Centrum Informacji, w którym każdy dowie się o organizowanych szkoleniach, możliwościach zatrudnienia czy przekwalifikowania. Na miejscu będzie doradca zawodowy.
  Hufiec będzie mógł w większym stopniu wykorzystywać pieniądze z Unii Europejskiej na kursy. Zwłaszcza że urządzone w nim zostaną sale wykładowe, sala socjoterapeutyczna, pracownia komputerowa, biblioteka.
  Przewidywane jest także uruchomienie punktu pomocy kuratorskiej i punktu interwencji kryzysowej. By w nagłych wypadkach mieszkańcy powiatu mogli znaleźć tu pomoc.
  Krośnieński hufiec środowiskowy będzie jednym z trzech w województwie. Podobne placówki powstają w Zielonej Górze i Nowej Soli.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo