Kto otrzyma?

  AGNIESZKA DZIUBLEWSKA 0 68 324 88 18 adziublewska@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Alicja ma czteroletniego synka. Kiedy choruje i nie może iść do przedszkola, Alicja zostaje z nim w domu, ponieważ nikt z rodziny nie może się nim zająć. W tym czasie dostaje zasiłek opiekuńczy.
  Aby dostać zasiłek opiekuńczy, musisz mieć ubezpieczenie chorobowe. Jeśli jesteś ubezpieczona i pracujesz, a nie możesz pracować z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, możesz liczyć na zasiłek opiekuńczy.

  Kto otrzyma?

  JAKIE DOKUMENTY


  Podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego jest zaświadczenie ZUS ZLA wydane przez lekarza stwierdzającego konieczność opieki. Ubezpieczony składa również wniosek o uzyskanie tego zasiłku na druku ZUS Z-15. Natomiast, osoba, która opiekuje się dzieckiem zdrowym do lat ośmiu, powinna przedłożyć oświadczenie o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły, do której dziecko uczęszcza. W przypadku zastępowania małżonka stale sprawującego opiekę, należy złożyć zaświadczenie od lekarza o jego pobycie w szpitalu lub o niemożności opiekowania się z powodu jego choroby.  Zasiłek opiekuńczy przysługuje ci, jeśli musisz zwolnić się z pracy, aby opiekować się:
 • dzieckiem do ukończenia ósmego roku życia w przypadku:
  - nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
  - porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia mu sprawowanie opieki,
  - pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;
 • chorym dzieckiem w wieku do ukończenia 14 lat;
 • innym chorym członkiem rodziny.
  Za członków rodziny uważa się małżonka, rodziców, teściów, dziadków, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku ponad 14 lat - jeżeli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z ubezpieczonym w czasie sprawowania opieki.

  Wymiar zasiłku

  Zapamietaj


  1 Możesz wziąć opiekę na zdrowe dziecko do lat ośmiu, chore do lat 14 lub innego chorego domownika.
  2 Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
  3 Musisz udowodnić konieczność sprawowania opieki.  Zasiłek dostaniesz:
 • do 60 dni w roku kalendarzowym - jeśli jest sprawujesz opiekę nad dzieckiem do lat ośmiu i chorym dzieckiem do lat 14,
 • do 14 dni - w przypadku opieki nad dzieckiem powyżej 14 roku życia i innymi członkami rodziny.
  Łącznie na wszystkich członków rodziny w roku kalendarzowym zasiłek nie może być wypłacany dłużej niż 60 dni. Nie zależy od ilości dzieci w rodzinie.
  Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku.

  Kiedy nie przysługuje?

  NIE MOGĄ SPRAWOWAĆ OPIEKI


  Zasiłek opiekuńczy możesz otrzymać pod warunkiem, że nie ma innego domownika, który mógłby zapewnić opiekę. Opieki nie mogą sprawować osoby:

 • z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy,
 • z orzeczoną niezdolnością do samodzielnej egzystencji,
 • chore,
 • które ze względu na wiek są niesprawne psychicznie i fizycznie,
 • prowadzące gospodarstwo rolne,
 • nie zobowiązane do sprawowania opieki,
 • pracownicy odpoczywający po pracy na nocnej zmianie. • Jeśli dziecko lub ktoś z rodziny zachoruje i trzeba się nim zaopiekować, możesz liczyć na świadczenie, ale tylko pod warunkiem że w domu nie ma innej osoby, która mogłaby w tym czasie zapewnić potrzebną opiekę. Nie dotyczy to jednak opieki sprawowanej nad chorym dzieckiem w wieku do dwóch lat. Nie możesz liczyć na zasiłek, jeśli jesteś na urlopie bezpłatnym, wypoczynkowym i wychowawczym, prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś zatrudniona w rodzinnej firmie jako osoba współpracująca. Nie wolno ci wykorzystywać zwolnienia dla innych celów niż opieka. Tracisz wtedy prawo do zasiłku.

  TU SĄ PRZEPISY

 • Kodeks pracy, ustawa z 26 czerwca 1974 r. (DzU z 1974 r. nr 24, poz. 141, z późn. zm.).
 • Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267).

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Tagi:
 • Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo