Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzemień i robot

PIOTR DROZDOWSKI 0 68 347 40 72 [email protected]
W piątek ciekawie świętowano rocznicę urodzin Józefa Marii Hoene-Wrońskiego. Naukowiec pochodził z Wolsztyna.

Kilka minut po 11.00 na placu nazwanym imieniem urodzonego w Wolsztynie uczonego, odsłonięto jego popiersie, które dotąd przez lata stało w ukryciu. - Wroński należy do myślicieli dziś raczej zapomnianych, mimo że był jednym z najbardziej oryginalnych. Miał szeroką wiedzę w wielu dziedzinach, a jego idee są na nowo odkrywane i doceniane - podkreślał w trakcie odsłonięcia popiersia prof. dr hab. Roman Murawski.

Krzemień i robot

Gdy po odsłonięciu pomnika, w liceum zaczęła się konferencja, na Rynku wystartował naukowy piknik. Były stoiska m.in. uniwersytetów z Zielonej Góry i Poznania. Można było zobaczyć fizyczne eksperymenty i jak powstaje mobilny robot. Pod jednym z namiotów asystent z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Tomasz Małolepszy, wraz z kolegami przygotował sporo matematycznych zagadek, a nieopodal wystawiono pokaźną kolekcję minerałów. Wśród nich był krzemień, którym każdy chętny mógł spróbować wzniecić ogień.
- Trudno wskazać najciekawszą wystawę, bo wszystkie są bardzo interesujące - powiedział Bartosz Wajman z Gimnazjum nr 1, który wraz ze swoją klasą pojawił się w piątek na Rynku. Wcześniej byli na wycieczce w muzeum regionalnym, gdzie przygotowano okolicznościową wystawę o życiu i dorobku naukowym Hoene-Wrońskiego. Naukowca, który 230 lat temu urodził się w kamienicy przy ul. Kościelnej 9.

Będą pamiętać

Raptem kilka kroków od rodzinnego domu naukowca, właśnie za jego sprawą, był ruch i spore ożywienie. Podczas naukowego pikniku plac przed ratuszem pełen był młodzieży i dzieci, które przyjechały z wielu szkół. Dziatwa od razu obległa stoiska i naprawdę trudno był ją odciągnąć. - Takie wystawy i eksperymenty, to dla uczniów bardzo ciekawa forma zdobywania wiedzy
- przyznała nauczycielka Renata Żłobińska ze szkoły w Adamowie. - Warto powtórzyć taki piknik. Myślę, że dzięki niemu dziś wielu wolsztynian dowiedziało się i będzie pamiętać, że z ich miasta pochodzi znamienity uczony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska