1 tys. zł dla stażysty

  1 tys. zł dla stażysty

  ANDRZEJ WŁODARCZAK 0 95 722 57 72 awlodarczak@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Szkoły pilnie poszukują nauczycieli języków obcych. Gmina obiecuje im mieszkania w internacie, a potem, być może, lokale komunalne.
  Dwóch nauczycieli nie wróciło do pracy po wakacjach za granicą. Kolejnych dwóch nie zdało egzaminu końcowego na studiach, więc nie mają kwalifikacji, żeby uczyć. W sumie szkoły poszukują czterech nauczycieli angielskiego i dwóch niemieckiego.

  1 tys. zł dla stażysty

  - Lekcje języków obcych w niektórych szkołach prowadzą nauczyciele bez wykształcenia kierunkowego, np. poloniści uczą angielskiego. W szkole w Smolnicy angielskiego uczy obcokrajowiec - mówi Elżbieta Kotowicz, kierowniczka wydziału oświaty w Urzędzie Miasta i Gminy.
  Szkoły umieściły już nawet ogłoszenia w internecie. Stażystom (taki stopień zawodowy mają początkujący nauczyciele) oferują 1 tys. zł brutto, nauczycielom kontraktowym 1,3 tys. zł, mianowanym 1,7, a dyplomowanym (najwyższy stopień zawodowy) 2 tys. zł.

  Belfer do internatu

  O braku językowców w szkołach dyskutowali też radni na ostatniej sesji. Jan Baranowicz proponował, żeby nauczycielom dać mieszkania w kończonym właśnie budynku socjalnym lub te, które do tej pory zajmowali lokatorzy nowego bloku. - Być może mieszkania przyciągną do Dębna absolwentów uczelni językowych - stwierdził radny.
  - Można przyznać kilku nauczycielom mieszkania w budynku socjalnym. Istnieje jednak obawa, że po roku zrezygnują z pracy w szkole gminnej i przeniosą się do prywatnej. Będzie ich wtedy trudno usunąć z mieszkania przeznaczonego dla najuboższych - stwierdził burmistrz Piotr Downar.
  Jedną z propozycji była też podwyżka dodatków specjalnych dla językowców. Jednak ta, zdaniem burmistrza, mogłaby skłócić środowisko nauczycielskie, bo np. pedagog z dłuższym stażem zarabiałby mniej niż początkujący.
  Ostatecznie gmina zaproponuje nauczycielom języków mieszkania w internacie. Jest też szansa, że w ciągu trzech miesięcy dostaną mieszkania z tzw. ruchu ludności, czyli zwalniane przez osoby kierowane do lokali socjalnych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo