(wak)

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Lubuszanie wpłacili przez dwa lata prawie 30 mln zł podatku, ale tylko 614 importerów domaga się jego zwrotu.
  Od 1 maja 2004 roku do 20 września br. mieszkańcy województwa lubuskiego sprowadzili z zagranicy ponad 120 tys. używanych samochodów. Wpłacili za pojazdy prawie 30 mln zł podatku akcyzowego. Czy teraz będą mogli go odzyskać?

  W ub. tygodniu rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu Eleanor Sharpston uznała, że stosowana w Polsce akcyza na używane samochody jest niezgodna z prawem unijnym. - Żaden kraj Unii nie może wprowadzać przepisów dyskryminujących osoby, które kupują towary w innym państwie członkowskim - podkreśliła rzecznik.

  Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat z którego wynika, że nawet wyrok trybunału korzystny dla importerów nie oznacza, że wpłacony podatek będzie zwracany. Jeśli już, to tylko tym, którzy przy przywozie auta z zagranicy nie zaniżyli sumy zakupu. Dlatego przy każdym wniosku o zwrot podatku, sprawdzana będzie cena. Jeśli podana w umowie okaże się nierzeczywista, zwrot podatku będzie niemożliwy. Wydaje się, że przy takim stanowisku resortu finansów, sądy zostaną zakorkowane. Trudno bowiem będzie udowodnić, że samochód kosztował np. w Niemczech 500 euro jak figuruje w umowie, a nie cztery razy więcej.

  Na razie z województwa lubuskiego o zwrot podatku wystąpiło tylko 614 osób.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Tagi:

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo