Kolumny jak nutki

  RENATA OCHWAT 0 95 722 57 72 rochwat@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Budowa Centrum Edukacji Artystycznej za kinem Kopernik zacznie się już tej zimy. GL pierwsza pokazuje projekt nowoczesnego obiektu.
  Architekci z warszawskiego Biura Projektów Budopol SA po trzech miesiącach dyskusji wreszcie przedstawili projekt, który spodobał się gorzowskim urzędnikom. - Dość długo trwało uzgadnianie wyglądu centrum, bo nie chcieliśmy mieć brzydkiego pudełka - przyznaje prezydent Tadeusz Jędrzejczak.

  Kolumny jak nutki

  Zgodnie z zapowiedziami kompleks stanie w dolinie za kinem Kopernik. Melomani posłuchają muzyki w dwóch salach.
  W głównej będzie 600 miejsc, w kameralnej 130. Scena jest na tyle duża, że pomieści balet. Lekkości budowli przyda "muzyczna elewacja". Złoży się na nią nieregularna kolumnada nawiązująca do zapisu nutowego. Poszczególne kolumny pokryje ceramiczna mozaika, także z muzycznymi elementami. Przeszklony fronton budynku pozwoli na podziwianie doliny Warty, centrum miasta oraz muzealnych ogrodów. W antrakcie koncertu melomani będą mogli odetchnąć w fotelach ustawionych w foyer oraz w również przeszklonej kawiarence. Nieregularne, faliste dachy obu sal koncertowych pokryje patynowana trwała blacha cynkowo-tytanowa. Projektant zadbał również o wygodę muzyków. Przewidziano cztery sale prób, po dwie dla instrumentów dętych i smyczkowych, a także przestronne garderoby. - Budowa sali powinna zakończyć się do listopada przyszłego roku - zapowiada Władysław Żelazowski, naczelnik wydziału inwestycji w magistracie.

  Powalczą o dotacje

  Przetarg na budowę obiektu wygrała gorzowska firma Interbud West. - Jeśli tylko nie będzie tak ostrej zimy jak miniona, to na przełomie listopada i grudnia wejdziemy na plac budowy. Cały kompleks ma być gotowy na lipiec 2009 r.
  - mówi prezes Piotr Wiśniowski. Już wiadomo, że na całe centrum (czyli nie tylko sale koncertowe, ale i zespół szkół artystycznych oraz kładkę, która połączy kompleks z parkiem Siemiradzkiego) potrzeba 62 mln zł. Same sale to wydatek rzędu 40 mln zł. - W budżecie na ten rok mamy zarezerwowane 5 mln zł. Te pieniądze pozwolą na opracowanie projektu budowlanego i rozpoczęcie budowy, może nawet wylanie fundamentów - mówi W. Żelazowski. Miasto zaczęło szukać już unijnych pieniędzy, które pomogą sfinansować budowę.
  Z sali koncertowej już się cieszą melomani i muzycy.
  - Nareszcie będzie można posłuchać klasyki w cywilizowanych warunkach - mówi Maria Orłowska z ul. Sikorskiego, bywalczyni wszystkich koncertów.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo