Dla kogo renta socjalna?

  Dla kogo renta socjalna?

  AGNIESZKA DZIUBLEWSKA 0 68 324 88 18 adziublewska@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Pan Krzysztof ma 28 lat. W wieku 15 lat uległ wypadkowi, przez co jego zdrowie trwale się uszkodziło. Teraz jego stan tak się pogorszył, że jest niezdolny do pracy. Pyta, czy może się starać o rentę.
  O to świadczenie możesz ubiegać się w każdym wieku powyżej 18. roku życia. Ważne, żeby twoje problemy ze zdrowiem zaczęły się przed 18. lub 25. rokiem życia, jeśli kontynuowałeś naukę. Musisz to udowodnić, by ZUS mógł ci przyznać rentę.
  Są dwa rodzaje renty socjalnej: stała - jeżeli całkowita niezdolność do pracy jest trwała oraz okresowa - jeżeli całkowita niezdolność do pracy trwa jakiś czas.

  Dla kogo renta socjalna?

  Rentę socjalną mogą otrzymać dorosłe osoby niepełnosprawne, całkowicie niezdolne do pracy, mieszkające w Polsce. Warunkiem jest to, że niepełnosprawność powstała:
 • przed ukończeniem 18. roku życia;
 • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia;
 • w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
  Jeśli spełniasz któryś z tych warunków, możesz strać się o przyznanie renty socjalnej stałej - jeśli twoja całkowita niezdolność do pracy jest trwała. Lub okresowej - jeśli może minąć po jakimś czasie. Gdy renta zostanie ci przyznana, będziesz ją otrzymywać do dnia podanego w decyzji ZUS.

  Nie dla emerytów

  Nie możesz otrzymywać renty socjalnej, jeśli masz np. emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy, inwalidzką lub pobierasz takie świadczenie z instytucji zagranicznych, rentę strukturalną. Nie przysługuje ci także, jeśli jesteś uprawniony do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego lub posiadasz nieruchomość rolną o powierzchni większej niż 5 hektarów.

  Starania o rentę

  PODSTAWA PRAWNA


  Ustawa z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (DzU z 2003 r., nr 135, poz. 1268).  Żeby móc otrzymać rentę socjalną, weź z ZUS-u wniosek i dokładnie go wypełnij. Oprócz wniosku, musisz złożyć zaświadczenie od lekarza o aktualnym stanie zdrowia i dowody leczenia. Jeśli naruszenie sprawności organizmu nastąpiło między 18. a 25. rokiem życia, złóż zaświadczenia, że uczyłeś się w tym okresie. Lekarz orzecznik ZUS orzeka o niezdolności do pracy. Może stwierdzić, że niezdolność jest częściowa i wtedy nie przysługuje ci renta socjalna lub całkowita i możesz otrzymywać to świadczenie. Jeśli orzeczenie jest dla ciebie niekorzystne, możesz się od niego odwołać w podanym terminie.

  Wysokość świadczenia

  KROK PO KROKU


  1 Weź w ZUS-ie wniosek i dokładnie go wypełnij.
  2 Złóż wniosek w ZUS-ie, dołącz do niego zaświadczenie od lekarza o aktualnym stanie zdrowia i dowody leczenia.
  3 Jeśli naruszenie sprawności nastąpiło między 18. a 25. rokiem życia, musisz mieć zaświadczenia, że się uczyłeś.
  4 Lekarz orzecznik ZUS wyda orzeczenie. Jeśli się z nim nie zgadzasz, możesz napisać odwołanie.  Renta socjalna wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość tego świadczenia to obecnie 501,87 zł. Jeśli masz uprawnienia do renty socjalnej i rodzinnej, kwota, jaką otrzymasz nie może przekraczać 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
 • Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Tagi:

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo