Stypendium socjalne

  Stypendium socjalne

  LESZEK KALINOWSKI 0 68 324 88 74 lkalinowski@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Nie masz pieniędzy, a chcesz się uczyć. W takiej sytuacji jest wielu Lubuszan. Jakoś sobie radzą, tym bardziej że są również dobrzy ludzie, którzy pomagają biedniejszym.
  Szef rządu daje stypendium po 258 zł przez dziewięć miesięcy. Ile da minister edukacji, jeszcze nie wiadomo. Stypendium unijne nie przekracza 250 zł miesięcznie.

  Stypendium socjalne

  Jesteś uczniem szkoły podstawowej, gimnazjum, ponadgimnazjalnej lub policealnej? Nie masz więcej niż 24 lata? Możesz starać się o stypendium szkolne. Musisz udokumentować trudną sytuację materialną twojej rodziny. Miesięczny dochód w niej nie może przekraczać 316 zł netto. Słuchacze szkół policealnych mogą składać wnioski do 15 października.
  To, ile możesz dostać pieniędzy oraz jak często będzie wypłata (co miesiąc, raz na kwartał, raz na pół roku), zależy od regulaminu, który ustaliła gmina. Stypendium może się wahać od 51,2 do 128 zł.

  Wyróżnienie za naukę i sukcesy

  Jeśli masz wysoką średnią ocen albo osiągasz sukcesy sportowe, możesz dostać stypendium motywacyjne z samorządu. Wniosek o przyznanie tego wyróżnienia zgłasza wychowawca klasy. Przydziałem zaś zajmuje się szkolna komisja. Stypendium wypłacane jest raz w semestrze, wynosi 128 zł. Ta forma pomocy dotyczy uczniów co najmniej czwartej klasy podstawówki.

  Pieniądze od premiera

  Stypendium szefa rządu przysługuje uczniowi, który w szkole ma najwyższą średnią lub wybitne sukcesy sportowe czy artystyczne. Więc jeśli jesteś zdolnym uczniem, masz szansę na wyróżnienie, które w tym roku wynosi 258 zł. Jest ono wypłacane przez dziesięć miesięcy w dwóch transzach. Pamiętaj, że to szkoła typuje kandydata do stypendium.

  Minister nagradza

  Możesz też zostać wytypowany do stypendium ministra edukacji. Kandydatów wskazuje szkoła. Jakie musisz spełniać warunki? Być laureatem olimpiady przedmiotowej, konkursów, mieć najwyższą średnią ocen w szkole lub na swym koncie duże osiągnięcia sportowe. Stypendium to ma formę jednorazowej wypłaty. Wysokość nagrody każdego roku ustala minister (w ub.r. było to 3,2 tys. zł). W tym roku jeszcze nie podjął decyzji.

  Wsparcie z Unii

  TYLE MOŻESZ DOSTAĆ


 • stypendium socjalne (wypłata może być co miesiąc, co kwartał, co pół roku) - 51,2-128 zł
 • stypendium motywacyjne (wypłata raz w semestrze) - 128 zł
 • stypendium premiera (dotyczy dziesięciu miesięcy,
  wypłacane w dwóch transzach) - 258 zł
 • stypendium unijne (miesięcznie) - do 250 zł • Możesz dostać stypendium z Unii, jeśli jesteś uczniem szkoły ponadgimnazjalnej, kończącej się maturą i mieszkasz na wsi, w miasteczku do 5 tys. mieszkańców lub w mieście do 20 tys., w którym nie ma szkół, umożliwiających zdobycie matury. To jeszcze nie wszystko, co musisz spełniać. Ponadto, dochód na osobę w twojej rodzinie nie może być wyższy niż kwota, która uprawnia do uzyskania świadczeń rodzinnych. Na 2005 r. kwota ta wynosi maksymalnie 504 zł netto w przeliczeniu na osobę w rodzinie i maksymalnie 583 zł netto, gdy w rodzinie jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności.
  Wniosek o przyznanie stypendium unijnego znajdziesz na stronach internetowych miast i starostw, a także w wydziałach edukacji urzędów miast i powiatów. Musisz je wypełnić i do końca września złożyć w swojej szkole. Wysokość pomocy w każdym powiecie może być inna, bowiem zalezy od tego, ile osób stara się o to stypendium. Maksymalnie możesz dostać 250 zł miesięcznie. I co najważniejsze - nie musisz już zbierać faktur związanych z wydatkami edukacyjnymi.

  Darmowe obiady

  ZAJRZYJ NA STRONY


 • Ministerstwa Edukacji Narodowej: www.men.-gov.pl
 • Lubuskiego Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp.: www.kogorzow.edu.pl • Jeśli masz trudną sytuację w domu, możesz też skorzystać z darmowych posiłków. Najlepiej problemy znają szkolni pedagodzy, którzy poprzez ośrodki pomocy społecznej załatwiają bezpłatne obiady w szkole. W zależności od gminy są to dwudaniowe posiłki, jednodaniowe lub rzadziej mleko z bułką.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Tagi:

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo