Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papiery przejdą przez program

TOMASZ RUSEK (ryn) 0 95 722 57 72 [email protected]
2,5 tys. mundurowych w naszym regionie będzie musiało od przyszłego roku ujawniać dochody i posiadane nieruchomości. Takie przepisy weszły dziś w życie. Niektóre zmiany wprowadzono po naszej interwencji.

Do tej pory oświadczenia składali tylko najważniejsi mundurowi: komendanci, naczelnicy w komendzie głównej (ostatnio pisaliśmy o tym 20 czerwca). Publikowano je na stronach internetowych, by dostęp do nich miał każdy obywatel.

Papiery przejdą przez program

Od dziś obowiązek składania oświadczeń obejmie wszystkich policjantów w kraju, w tym 2,5 tys. w Lubuskiem. Sławomir Weremiuk z komendy głównej zapewnia, że uczciwi nie mają się czego bać. - Po prostu ujawnią przełożonym swój majątek - od dochodów, poprzez samochody do nieruchomości. Dokument trzeba będzie złożyć do 31 marca każdego roku. Każdy będzie dokładnie sprawdzany, a podejrzane papiery przepuścimy przez program księgowy - tłumaczy naczelnik. Kto będzie miał majątek większy od dochodów, będzie musiał się tłumaczyć.
Wiadomo już, że oświadczenia zwykłych policjantów nie będą ogólnodostępne (nie ma szans na umieszczenie w internecie 400 tys. zeskanowanych stron A4), ale te kierownictwa, jak dotąd, mają wisieć na stronach internetowych komend wojewódzkich.

Rozliczona każda złotówka

Nad zmianami w ustawie pracował m.in. gorzowski poseł PiS, a dziś wiceminister spraw wewnętrznych Marek Surmacz. Kiedy wykryliśmy, że w oświadczeniu nie ma rubryk dotyczących wysokości pensji i wartości posiadanych nieruchomości, doprowadził on do ich wprowadzenia. - Opisany będzie najdrobniejszy dochód, nawet spoza służby. Inaczej rozwiązany został też problem dodatkowej pracy poza policją. Teraz potrzeba będzie na to pisemnej zgody przełożonego - powiedział nam M. Surmacz.
Co na to policjanci? - Żadna nowość. Do tej pory też niektórzy składali oświadczenia, tyle że na żądanie komendanta. Teraz po prostu będą to robić wszyscy - mówi funkcjonariusz z Gorzowa. Twierdzi, że kto nie kombinuje, nie powinien mieć obaw. Inny dodaje jednak: - Przecież komendant wie, co kto ma i ile zarabia. Po co ta szopka?
Wiceminister Surmacz:
- To nie szopka. Policjant musi być czysty jak łza, a szef musi mieć możliwości jego sprawdzenia.

Czekanie na kwity z góry

Jak będą wyglądały szczegóły zbierania oświadczeń w lubuskim garnizonie? - Powiemy, jak poznamy szczegóły zmian w ustawie i dostaniemy wytyczne z komendy głównej - mówi Agata Sałatka, rzeczniczka komendy wojewódzkiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska