Papiery przejdą przez program

  Papiery przejdą przez program

  TOMASZ RUSEK (ryn) 0 95 722 57 72 trusek@gazetalubuska.pl

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  2,5 tys. mundurowych w naszym regionie będzie musiało od przyszłego roku ujawniać dochody i posiadane nieruchomości. Takie przepisy weszły dziś w życie. Niektóre zmiany wprowadzono po naszej interwencji.
  Do tej pory oświadczenia składali tylko najważniejsi mundurowi: komendanci, naczelnicy w komendzie głównej (ostatnio pisaliśmy o tym 20 czerwca). Publikowano je na stronach internetowych, by dostęp do nich miał każdy obywatel.

  Papiery przejdą przez program

  Od dziś obowiązek składania oświadczeń obejmie wszystkich policjantów w kraju, w tym 2,5 tys. w Lubuskiem. Sławomir Weremiuk z komendy głównej zapewnia, że uczciwi nie mają się czego bać.
  - Po prostu ujawnią przełożonym swój majątek - od dochodów, poprzez samochody do nieruchomości. Dokument trzeba będzie złożyć do 31 marca każdego roku. Każdy będzie dokładnie sprawdzany, a podejrzane papiery przepuścimy przez program księgowy - tłumaczy naczelnik. Kto będzie miał majątek większy od dochodów, będzie musiał się tłumaczyć.
  Wiadomo już, że oświadczenia zwykłych policjantów nie będą ogólnodostępne (nie ma szans na umieszczenie w internecie 400 tys. zeskanowanych stron A4), ale te kierownictwa, jak dotąd, mają wisieć na stronach internetowych komend wojewódzkich.

  Rozliczona każda złotówka

  Nad zmianami w ustawie pracował m.in. gorzowski poseł PiS, a dziś wiceminister spraw wewnętrznych Marek Surmacz. Kiedy wykryliśmy, że w oświadczeniu nie ma rubryk dotyczących wysokości pensji i wartości posiadanych nieruchomości, doprowadził on do ich wprowadzenia. - Opisany będzie najdrobniejszy dochód, nawet spoza służby. Inaczej rozwiązany został też problem dodatkowej pracy poza policją. Teraz potrzeba będzie na to pisemnej zgody przełożonego - powiedział nam M. Surmacz.
  Co na to policjanci? - Żadna nowość. Do tej pory też niektórzy składali oświadczenia, tyle że na żądanie komendanta. Teraz po prostu będą to robić wszyscy - mówi funkcjonariusz z Gorzowa. Twierdzi, że kto nie kombinuje, nie powinien mieć obaw. Inny dodaje jednak: - Przecież komendant wie, co kto ma i ile zarabia. Po co ta szopka?
  Wiceminister Surmacz:
  - To nie szopka. Policjant musi być czysty jak łza, a szef musi mieć możliwości jego sprawdzenia.

  Czekanie na kwity z góry

  Jak będą wyglądały szczegóły zbierania oświadczeń w lubuskim garnizonie? - Powiemy, jak poznamy szczegóły zmian w ustawie i dostaniemy wytyczne z komendy głównej - mówi Agata Sałatka, rzeczniczka komendy wojewódzkiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Tagi:

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nasze akcje

  Wideo