Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma pracy są pomysły

(beb)
Powiatowy Urząd Pracy w Słubicach przygotowuje kolejne programy aktywizacji bezrobotnych. Sytuacja na lokalnym rynku pracy jest bardzo trudna. Na początku roku stopa bezrobocia osiągnęła ponad 22 proc. W powiecie słubickim bez pracy jest 4,5 tys. osób. Blisko 2 tys. stanowią słubiczanie, 780 osób jest mieszkańcami Rzepina, 637 Cybinki, 485 pochodzi z Górzycy i 730 z Ośna. Tylko w styczniu w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowało się kolejne 640 osób.

Wprawdzie jak mówi kierowniczka PUP Genowefa Borowiak ponad 300 osób zostało wyrejestrowanych, wiele dzięki znalezieniu pracy, to jednak byli też tacy, których to spotkało z powodu nie stawiania się na wezwania. Jeżeli w terminie do 5 dni od wyznaczonej daty bez usprawiedliwienia nie stawi się w urzędzie, zostaje wyrejestrowany. Często dochodzi do sytuacji, że bezrobotni nie maja po prostu pieniędzy na autobus i dlatego nie przyjeżdżają mówi G. Borowiak. Żeby wyjść im naprzeciw, pod koniec stycznia, starostwo słubickie przekazało urzędowi pracy przenośny komputer, dzięki czemu pośrednicy pracy będą mogli obsługiwać bezrobotnych w terenie.
PUP opracowuje także kolejne programy aktywizacji bezrobotnych. W ubiegłym roku nawiązaliśmy współpracę z urzędem pracy we Frankfurcie n. Odrą mówi kierowniczka. Dzięki temu 12 bezrobotnych z Polski i Niemiec zostało przeszkolonych w pielęgnacji terenów zielonych, ekologii i ochronie środowiska. Efektem tego było zagospodarowanie terenów zielonych w Górzycy.
Ponadto, w ramach tego programu, polscy bezrobotni uczestniczyli w szkoleniu zorganizowanym we Frankfurcie.
Ponieważ tamten projekt wypadł bardzo dobrze, a jedna trzecia uczestników zdobyła dzięki niemu zatrudnienie, także w tym roku chcemy wspólnie z frankfurckim urzędem pracy, zorganizować kolejny tego typu kurs mówi G. Borowiak. W przyszłym tygodniu spotka się ona z dyrektorem niemieckiego urzędu, by omówić szczegóły projektu. Na razie mają one pozostać tajemnicą. Wiadomo jedynie, że i tym razem szkoleniem zostaną objęci mieszkańcy gminy Górzyca, którzy w 70 proc. byli związani z pracą w PGR-ach.
Chodzi o to, żeby osobom, które długi czas pozostają w bezczynności zawodowej przywrócić motywację do pracy mówi kierownicza PUP. Pomoc w sfinansowaniu programu obiecała Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Już w ubiegłym roku na podobną formę walki z bezrobociem na terenach wiejskich przekazała słubickiemu urzędowi pracy 50 tys. zł.
Dzięki temu wsparciu 20 osób otrzymało tymczasową pracę przy naprawie dróg dojazdowych do wałów przeciwpowodziowych, modernizacji rowów w okolicy Górzycy, Czarnowa i Stańska, budowie ścieżki rowerowej, parkingu przy Muzeum Trawy w Owczarach i innych pracach modernizacyjnych.
Aktywacją osób nie mających pracy zainteresowane jest także Rzepińskie Forum Gospodarcze. Wielu jego członków, posiadających własne firmy, chce stworzyć program walki z bezrobociem na terenie gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska