Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nigdy dość ostrożności! Góry mogą być groźne zwłaszcza zimą

Źródło LUX MED, opracowanie PPG
Zima to narty, sanki, snowboard i inne sporty związane ze śniegiem i lodem, ale to też okres, gdy góry są znacznie bardziej niebezpieczne niż w lecie.
Nigdy dość ostrożności! Góry mogą być groźne zwłaszcza zimą

Niskie temperatury, oblodzone szlaki, szybko zapadający zmrok powodują zwiększenie zagrożenia. Bezpieczniej jest tam, gdzie przebywa więcej osób, np. na stacjach narciarskich, głównych nartostradach itp. Gdy tam zdarzy się wypadek, zostaniemy szybko zauważeni i pomoc nadejdzie błyskawicznie. Co oczywiście nie znaczy, że nie musimy również w takich miejscach przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Ważne
Gdy uprawiamy narciarstwo ekstremalne lub górską turystykę zimową, siłą rzeczy znajdujemy się w miejscach mniej uczęszczanych lub wręcz odludnych. Musimy wówczas zadbać o właściwe wyposażenie, poinformować właściwe osoby (na przykład pracowników schroniska) o naszych planach wraz z prognozowanymi czasami dotarcia do punktów trasy, poznać dokładnie teren i zapoznać się z prognozą pogody.

Wychłodzenie ciała
To jedno z najpoważniejszych zagrożeń w górach zimą. Dlatego tak ważny jest właściwy ubiór.
- Buty powinny sięgać powyżej kostki, być dobrze dopasowane (w grubej skarpecie nie możemy czuć ucisku), zaimpregnowane przeciw wilgoci.
- Ubranie powinno być warstwowe. Wówczas przy zmianie pogody można swobodnie regulować ilość warstw izolacyjnych, zapewniając sobie komfort termiczny. Pamiętajmy, że ubrania nie grzeją. One zabezpieczają ciało przed utratą ciepła. Gdy namokną, maleje ich zdolność izolacyjna. Dlatego zawsze dobrze mieć w plecaku komplet suchej bielizny.
- Bardzo ważna jest ochrona głowy. Jeśli używamy kasku to konieczna jest kominiarka z polaru, a jeżeli nie korzystamy z kasku - ciepła czapka, najlepiej z tkaniny typu polar.
- Rękawice najlepsze są z polaru, a do tego drugie - grubsze, nieprzewiewne.
- Kurtka przeciwdeszczowa oraz nieprzemakalny pokrowiec na plecak to również niezbędne elementy wyposażenia.
- Śpiwór, karimata, latarka, zapałki, mapy, naładowany telefon komórkowy, termos z gorącym napojem, menażka, apteczka, dokumenty to podstawa.

Lawiny
- Przed wyjściem na szlak zapoznaj się z aktualnym komunikatem lawinowym i w zależności od ryzyka podejmij decyzję o wyjściu w góry.
- Nie wychodź w góry sam.
- Zgłoś w miejscu zakwaterowania planowaną trasę wędrówki i szacowany czas powrotu.

Szanse na przeżycie ofiar lawiny zależą wprost od czasu przebywania pod śniegiem (a co za tym idzie dostępnego powietrza) - badania wskazują, że po ok. 40 minutach wynoszą około 25 proc. - z drugiej strony czas dotarcia ratowników na miejsce wynosi średnio 30-60 minut od zdarzenia.

Ściągnij aplikację na iOSKLIKNIJ TUTAJ
Ściągnij aplikacje na AndroidKLIKNIJ TUTAJ
Ściągnij aplikację na Windows PhoneKLIKNIJ TUTAJ

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska