Nigdy dość ostrożności! Góry mogą być groźne zwłaszcza zimą...

  Nigdy dość ostrożności! Góry mogą być groźne zwłaszcza zimą

  Źródło LUX MED, opracowanie PPG

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Nigdy dość ostrożności! Góry mogą być groźne zwłaszcza zimą

  ©Unsplash/pixabay.com

  Zima to narty, sanki, snowboard i inne sporty związane ze śniegiem i lodem, ale to też okres, gdy góry są znacznie bardziej niebezpieczne niż w lecie.
  Nigdy dość ostrożności! Góry mogą być groźne zwłaszcza zimą

  ©Unsplash/pixabay.com  Niskie temperatury, oblodzone szlaki, szybko zapadający zmrok powodują zwiększenie zagrożenia. Bezpieczniej jest tam, gdzie przebywa więcej osób, np. na stacjach narciarskich, głównych nartostradach itp. Gdy tam zdarzy się wypadek, zostaniemy szybko zauważeni i pomoc nadejdzie błyskawicznie. Co oczywiście nie znaczy, że nie musimy również w takich miejscach przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

  Ważne
  Gdy uprawiamy narciarstwo ekstremalne lub górską turystykę zimową, siłą rzeczy znajdujemy się w miejscach mniej uczęszczanych lub wręcz odludnych. Musimy wówczas zadbać o właściwe wyposażenie, poinformować właściwe osoby (na przykład pracowników schroniska) o naszych planach wraz z prognozowanymi czasami dotarcia do punktów trasy, poznać dokładnie teren i zapoznać się z prognozą pogody.

  Wychłodzenie ciała
  To jedno z najpoważniejszych zagrożeń w górach zimą. Dlatego tak ważny jest właściwy ubiór.
  - Buty powinny sięgać powyżej kostki, być dobrze dopasowane (w grubej skarpecie nie możemy czuć ucisku), zaimpregnowane przeciw wilgoci.
  - Ubranie powinno być warstwowe. Wówczas przy zmianie pogody można swobodnie regulować ilość warstw izolacyjnych, zapewniając sobie komfort termiczny. Pamiętajmy, że ubrania nie grzeją. One zabezpieczają ciało przed utratą ciepła. Gdy namokną, maleje ich zdolność izolacyjna. Dlatego zawsze dobrze mieć w plecaku komplet suchej bielizny.
  - Bardzo ważna jest ochrona głowy. Jeśli używamy kasku to konieczna jest kominiarka z polaru, a jeżeli nie korzystamy z kasku - ciepła czapka, najlepiej z tkaniny typu polar.
  - Rękawice najlepsze są z polaru, a do tego drugie - grubsze, nieprzewiewne.
  - Kurtka przeciwdeszczowa oraz nieprzemakalny pokrowiec na plecak to również niezbędne elementy wyposażenia.
  - Śpiwór, karimata, latarka, zapałki, mapy, naładowany telefon komórkowy, termos z gorącym napojem, menażka, apteczka, dokumenty to podstawa.

  Lawiny
  - Przed wyjściem na szlak zapoznaj się z aktualnym komunikatem lawinowym i w zależności od ryzyka podejmij decyzję o wyjściu w góry.
  - Nie wychodź w góry sam.
  - Zgłoś w miejscu zakwaterowania planowaną trasę wędrówki i szacowany czas powrotu.

  Szanse na przeżycie ofiar lawiny zależą wprost od czasu przebywania pod śniegiem (a co za tym idzie dostępnego powietrza) - badania wskazują, że po ok. 40 minutach wynoszą około 25 proc. - z drugiej strony czas dotarcia ratowników na miejsce wynosi średnio 30-60 minut od zdarzenia.

  Ściągnij aplikację na iOS KLIKNIJ TUTAJ
  Ściągnij aplikacje na Android KLIKNIJ TUTAJ
  Ściągnij aplikację na Windows Phone KLIKNIJ TUTAJ


  Nieruchomości z Twojego regionu

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   GazetaLubuska.pl poleca:

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama