Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotoradary straży miejskich i gminnych znikną z ulic 1 stycznia 2016 r.

(pij)
Rozporządzenie dotyczące wycofania fotoradarów jest efektem raportu opublikowanego przez NIK
Rozporządzenie dotyczące wycofania fotoradarów jest efektem raportu opublikowanego przez NIK Archiwum
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która nakazuje usunięcie z ulic wszystkich fotoradarów stacjonarnych i niestacjonarnych używanych przez straże miejskie i gminne.

Podpisanie ustawy przez prezydenta oznacza usunięcie z ulic radarów, których używają straże miejskie oraz gminne. Poza urządzeniami stacjonarnymi maja zniknąć również urządzenia przenośne. Sama ustawa nie wyjaśnia jednak tego, co stanie się z urządzeniami należącymi do strażników. Ustala jednak, że sprzęt obsługiwać będzie jedynie Inspekcja Transportu Drogowego. W ustawie nie ma również mowy o tym, że fotoradary mają zostać przekazane Inspekcji Transportu Drogowego.

Rozporządzenie jest efektem raportu opublikowanego przez NIK. Wynika z niego jasno, że fotoradary stały się maszynkami do zarabiania pieniędzy, które zasilały budżety miast oraz gmin.

Fotoradaru od dawna już nie używała gmina Otyń. - Dbanie o bezpieczeństwo na drogach oraz karanie kierowców mandatami to zadanie policji oraz ITD, a nie gminy. Nie było mowy o tym, żeby gmina kupiła fotoradar i zaczęła zasilać budżet na siłę z mandatów od kierowców przekraczających prędkość - mówi Barbara Wróblewska, wójt Otynia.

O tym, że kierowcy nie chcą fotoradarów używanych przez strażników miejskich i gminnych dobitnie pokazały wydarzenia z Krosna Odrzańskiego. Do zdarzenia doszło 7 lipca 2014 r. przy trasie z Krosna Odrzańskiego do Radomicka. Małe urządzenie przenośne za bardzo duże pieniądze stało z dala radiowozu. W pewnej chwili urządzenie zniknęło, a Straż Miejska powiadomiła policję o jego kradzieży.

- Tempo podpisania ustawy przez prezydenta było piorunujące. Nie ma jednak do niej żadnych przepisów przejściowych ani wykonawczych, dlatego trudno się wypowiadać w tej sprawie. Dochodzą mnie również słuchy, że ustawa ma zostać oddana do Trybunału Konstytucyjnego - mówi Agnieszka Pawłow, komendant straży miejskiej w Krośnie Odrzańskim.

Strażom miejskim oraz gminnym, szczególnie w małych miejscowościach, nie podoba się podpisana przez prezydenta ustawa. - Tak szczerze mówiąc, to nic innego nie robimy tylko stoimy z fotoradarem. Jak to się urwie, to nie będziemy potrzebni. Nikt nie będzie nam kazał ganiać za wylewaniem gnojówki na polach czy szukaniem lewych szamb - mówi anonimowo jeden z strażników z północy województw lubuskiego.

Zielona Góra od lat nie używa fotoradaru. Kiedyś działał, ale krótko. Zielonogórska straż miejska ma urządzenie, ale nadaje się ono już tylko do muzeum. Magistrat w nowy sprzęt nie zainwestował. Nieoficjalnie mówiło się, że zadecydował o tym prezydent Janusz Kubicki nie chcąc zrazić do siebie mieszkańców miasta. Pewne jest to, że z miasta poznikały już nawet maszty na fotoradary.

Przeczytaj też:Śmiertelne potrącenie na al. Konstytucji 3 Maja w Gorzowie (zdjęcia)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska