Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inżynierowie w PWSZ będą się szkolić w nowoczesnym laboratorium środowiskowym (wideo, zdjęcia)

Artur Szymczak
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wlkp. otworzyła laboratorium środowiskowe w ramach, którego funkcjonować będzie 14 laboratoriów.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wlkp. otworzyła laboratorium środowiskowe w ramach, którego funkcjonować będzie 14 laboratoriów. Artur Szymczak
- Trzy lata walczyliśmy. Ale znalazła się pomoc i w pół roku wykonaliśmy to laboratorium środowiskowe - mówi prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Laboratorium to zostało zbudowane i wyposażone dla potrzeb kierunków inżynierskich uczelni.
W gorzowskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie oddano do użytku Laboratorium Środowiskowe.

Otwarcie Laboratorium Środowiskowego w gorzowskiej PWSZ

Laboratorium środowiskowe daje możliwość kształcenia z wykorzystaniem nowoczesnego i kompleksowego wyposażenia w postaci urządzeń, aparatury, stanowisk pomiarowych i systemów technicznych oraz sprzyja osiągnięciu przez absolwentów sukcesów zawodowych. - Cieszę się, że to laboratorium powstało w Gorzowie. Cieszę się również z tego, że uczelnia rozszerza swoje możliwości. To laboratorium jest niezwykle istotne dla przedsiębiorczości z Gorzowa i regionu - mówi Łukasz Marcinkiewicz, wiceprezydent Gorzowa Wlkp.

Laboratorium poszerza ofertę i podnosi poziom kształcenia na kierunkach technicznych. Ale też zapewnia rozwój gospodarczy regionu. - Gratuluję otwarcia tego laboratorium gdyż zapewne podniesie to możliwości kształcenia zawodowego przyszłych inżynierów - mówi Roman Dziduch, wiceprezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który reprezentował ministerstwo gospodarki. Obecny podczas uroczystego otwarcia był wicewojewoda lubuski Jan Świrepo i jak powiedział - Dla przedsiębiorcy oprócz wiedzy teoretycznej praktyka jest rzeczą najważniejszą. Dlatego cieszę się bardzo, że to laboratorium powstało i od tego roku szkolenie studentów będzie pełniejsze.

Jeszcze nie tak dawno PWSZ była typową uczelnią typową humanistyczną. Były to czasy wielkiego zainteresowania kierunkami z zakresu zarządzania i kierunkami ekonomicznymi. - To były najtańsze kierunki, ale też nie było zainteresowania kierunkami technicznymi - dodaje prof. Skorupska-Raczyńska. W 2008 roku p. Skorpuska-Raczyńska spotkała się z przedsiębiorcami lokalnego przemysłu metalowego w sprawie możliwości uruchomienia kierunku mechanika i budowa maszyn. Najpierw powołano instytut techniczny, a następnie wydział techniczny. - Chciałbym wierzyć, że jest to krok milowy ku Akademii Gorzowskiej. Ale jeżeli jest to cegła, to jest to ważny element, który przybliża do akademii - mówi poseł Elżbieta Rafalska. Dziś uczelnia prowadzi cztery kierunki inżynierskie. W tym roku kalendarzowym pierwsi absolwenci mechaniki i budowy maszyn otrzymali dyplomy. Również w tym roku kalendarzowym rozpoczną studia pierwsi studenci z zakresu energetyki.

W Gorzowie Wlkp. powstaje też Centrum Edukacji Zawodowej, gdzie kształcić się będą technicy. - To co szykuje miasto jest jednym z elementów kompleksowej edukacji. Ważnym elementem jest otwierane dziś laboratorium jako ten poziom wyższy. Ale też jedno uzupełnia drugie. Chodzi nam o to, żeby nasza młodzież nie uciekała do innych miast, bo tu też będzie mogła przygotować się do pracy zawodowej - dodaje Łukasz Marcinkiewicz.

Realizacja projektu umożliwiła uruchomienie 14 laboratoriów, w tym: Systemów Produkcyjnych, Diagnostyki Maszyn i Urządzeń, Automatyki i Robotyki, Technik CNC, Mechaniki i Wytrzymałości Materiałów, Podstaw Konstrukcji Maszyn, Termodynamiki i Mechaniki Płynów, Inżynierii Materiałowej, Inżynierii Jakości, Modelowania i Nadzorowania Procesów, Podstaw Elektroniki i Elektrotechnik, Technik 3D, Mechatroniki, Biomechaniki. Obecnie uczelnia szuka jeszcze laboranta do stałej obsługi stanowisk technicznych. Laboratorium środowiskowe kosztowało 10,8 mln zł., z tego wkład własny pokryty przez Ministerstwo Finansów to 1,4 mln zł. Reszta pochodziła z funduszy europejskich.

Przeczytaj też:Lubuskie wojsko kusi szeregowych pracą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska