Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To jest wyjątkowy rok w szkołach! Pierwszaki oblegają podstawówki

Leszek Kalinowski 68 324 88 74 [email protected]
- Jeszcze tylko angielski i mamy wszystkie podręczniki - mówi Beata Śpiewak z córką Wanessą.
- Jeszcze tylko angielski i mamy wszystkie podręczniki - mówi Beata Śpiewak z córką Wanessą. Paweł Nijaki
Szkoły pełne uczniów. Trzeba zatrudniać nauczycieli. Ale praca będzie tylko na trzy lata. Oświatowych nowości nie brakuje w Zielonej Górze, Świebodzinie, Sulechowie. Jakich?

- We wtorek zabrzmi pierwszy dzwonek. Podwójnie dla sześcio i siedmiolatków. Obowiązkowo. To wyjątkowy rok. Szkoły podstawowe pękają w szwach. Trzeba zatrudniać nowych nauczycieli. Ale potem sytuacja wróci do poprzedniego stanu.

W Zielonej Górze pierwszy dzwonek po raz pierwszy zabrzmi w nowej szkole, wybudowanej na osiedlu Zastalowski. Jak mówi wiceprezydent Wioleta Haręźlak znajdzie się tu sześć klas pierwszych (sześciolatki) oraz cztery oddziały przedszkolne trzylatków. A może ich być jeszcze więcej. Bo nadal można tu zapisać dziecko, sale są wolne, przygotowane na przyjęcie maluchów.

Przeczytaj też: 35 milionów trafi do... Wiemy, gdzie padła szóstka w Lotto!

- Myślę, że część rodziców się wahała, nie wierząc, że zdążymy do 1 września - mówi wiceprezydent. - 12 sal jest gotowych, wszystkie jednakowo wyposażone. Gdyby trzeba było zatrudnić dodatkowych nauczycieli, nie będzie z tym problemu. A pracy przy nowej szkole było sporo. Nowa kadra kierowana przez dyrektor Katarzynę Dudzic (wcześniej przez 24 lata pracowała jako polonistka w SP-11, także jako wicedyrektor) nie szczędziła sił w czasie wakacji, by wszystko było zapięte na ostatni guzik.

To właśnie tu 1 września odbędzie się miejska inauguracja. Nietypowa. Bo - jak zauważa W. Haręźlak - tylko z 10 sześciolatków, które dokonają symbolicznego przecięcia wstęgi. Nie ma sensu, by w uroczystości uczestniczyły wszystkie dzieci, bo byłoby to dla nich zbyt męczące...

- Mimo że w tej szkole, jak w żadnej innej, czynna będzie świetlica - dodaje wiceprezydent.
Budowa Zespołu Edukacyjnego nr 4 (Akademia Talentów) to największa inwestycja oświatowa. Jej koszt wynosi blisko 14 mln zł. Placówka będzie dysponowała dużym ogrodem (6,8 tys. m kw.), własną kuchnią, atrakcyjnym placem zabaw i boiskiem wielofunkcyjnym. Ma spełniać potrzeby osób niepełnosprawnych. Nie będzie też problemu z parkowaniem.

Ale i stare obiekty oświatowe odzyskały dawny blask. Z jakich remontów wiceprezydent cieszy się najbardziej? Ze wszystkich! W każdej placówce.- Najbardziej widoczne zmiany to nowy dach na żłobku Wisienka i elewacja (pełna termo¬modernizacja) przedszkola Leśne Ekoludki na os. Zacisze - mówi W. Haręźlak. Miasto na wakacyjne remonty wydało ponad dwa miliony złotych.
Nowy rok szkolny będzie wyjątkowy.

- Mamy 1.850 dzieci w pierwszych klasach! Takiej liczby nie mieliśmy od 20 lat! - podkreśla wiceprezydent. - Trzeba więc było zatrudnić wielu nauczycieli. Ale co ważne, należy pamiętać, że jak te dzieci skończą trzecią klasę, to oni już nie będą mieli pracy...
W nowym roku szkolnym pojawi się więcej terapeutów. Taką potrzebę zgłaszają dyrektorzy. Będą też socjoterapeuci, a nawet terapeuci uzależnień. Dobrze, że szkoły mówią dziś otwarcie o problemach, a nie udają, że ich nie mają. Dawniej niektórzy uważali, że to źle wpłynie na obraz szkoły.

A w Świebodzinie? Kierownik wydziału oświaty Ryszard Graczyk, zapewnia, że szkoły są dobrze przygotowane.
I dodaje, że zarówno przed rokiem jak i teraz zwiększyła się liczba uczniów, za sprawą sześciolatków. I tak, gdy w klasach trzecich jest ok. 330 uczniów, to w drugich 440, a w pierwszych nawet 480. To też przełożyło się na liczbę klas. O ile wcześniej było ich 15-16, to od września br. będzie nawet 21. Zwiększy się też zatrudnienie nauczycieli.

W szkołach przeprowadzono niezbędne remonty, placówki wyposażono w potrzebne ławki i innych sprzęt. W tym roku zakres remontów był niewielki, bo większość wykonano przed rokiem. Jedynie w Gościkowie przeprowadzono remont klasy do której trafią sześciolatki. Natomiast na piątkowej sesji radni zwiększyli pulę pieniędzy dla SP-6 (na zakup ławek i mebli dla sześciolatków). Wojciech Sołtys, kierownik wydziału spraw społecznych, kultury, oświaty i sportu w Sulechowie: - Dwa lata temu mieliśmy około 260 uczniów w klasach pierwszych. Teraz będzie ich 412. Tylko w pojedynczych przypadkach szkoła zatrudniała dodatkową kadrę nauczycielską. W większości szkół w naszej gminie wykorzystujemy kadrę, która dotychczas miała inne obowiązki, ale ma uprawnienia do nauczania, więc od nowego roku to będzie robić.

Zobacz [ cały program Winobrania 2015](https://zielonagora.naszemiasto.pl/winobranie-2015-sprawdz-szczegolowy-program-winobrania/ar/c10-3489062 "winobranie w zielonej górze, winobranie 2015, gwiazdy winobrania, gwiazdy winobrania 2015")

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska