Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto się wybrać w dolinę Bobru

Małgorzata Trzcionkowska 68 377 02 20 [email protected]
- Wycieczki mają charakter rekreacyjny i każdy może wziąć w nich udział - zachęca przewodnik Grzegorz Kołodziejski.
- Wycieczki mają charakter rekreacyjny i każdy może wziąć w nich udział - zachęca przewodnik Grzegorz Kołodziejski. Małgorzata Trzcionkowska
Na szlak z Żagania przez Małomice do Szprotawy zaprasza Grzegorz Kołodziejski z żagańskiego stowarzyszenia turystycznego Ogniwo.

- Nie jest to opisany szlak turystyczny z prawdziwego zdarzenia - tłumaczy przewodnik. - Poruszamy się częściowo trasą pieszą i odcinkami przeznaczonymi dla rowerów. Niestety, w całym powiecie żagańskim jest zaledwie siedem kilometrów szlaków rowerowych z prawdziwego zdarzenia, z odpowiednim oznakowaniem. Możemy tylko pozazdrościć sąsiedniemu powiatowi żarskiemu, który ma ich znacznie więcej. Do stworzenia szlaków przymierzamy się już od 2007 roku, ale ciągle coś staje na przeszkodzie. W skrócie można powiedzieć, że to brak funduszy i pomocy ze strony władz. Jeśli chodzi o trasę, którą roboczo nazwałem "Dolina Bobru", jest urokliwa krajobrazowo i historycznie.

Uczestnicy wycieczek rowerowych z Ogniwem zaczynają je zwykle na pl. Wolności, koło zespołu poaugustiańskiego. - To pomnik historii, z którego możemy być bardzo dumni - wskazuje Kołodziejski. - Niestety, jest zbyt mało rozreklamowany i dostępny dla zwiedzających. Dla nas stanowi węzeł, przy którym rozpoczynamy trasy w różnych kierunkach.
Zespół poaugustiański to zabytkowy kompleks, składający się z kościoła parafialnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dawnego klasztoru Augustianów, konwiktu (rodzaj internatu) i spichlerza. Kościół pochodzi z XIV wieku. Był kilkakrotnie trawiony przez pożary, a obecny wygląd zawdzięcza przebudowie przeprowadzonej po pożarze w 1730 r. Zyskał gotycką architekturę z barokowym wystrojem. Główną atrakcją zespołu jest wspaniała, klasztorna biblioteka. Można ją, a także kościół zwiedzać po uprzednim umówieniu się z przewodnikiem, tel. 609 821 170 lub 885 832 925. Wycieczki nie są oprowadzane w niedziele i święta, gdy są odprawiane msze święte. W sezonie turystycznym, czyli od 1 maja do 29 września zwiedzanie biblioteki z przewodnikiem dla turystów indywidualnych odbywa się w każdą sobotę o godz. 10.00. Wstęp kosztuje 10 zł.

Szlak "Dolina Bobru" do Szprotawy ma ok. 27 km. - Pierwszym punktem wycieczki jest Pałac Książęcy, a następnym elektrownia wodna w Żaganiu - wylicza G. Kołodziejski. - kolejnym ciekawym miejscem jest wzgórze Kammlera, do którego dotrzemy udając się na Mały Bożnów. Wzgórze to niewielkie wzniesienia nad urwistym prawym brzegiem rzeki Bóbr, przy ujściu Kwisy.
W znajdującej się na trasie Rudawcy warto zobaczyć kościół p.w. WNMP, pochodzący z XIV wieku. Dwa wieki później został rozbudowany. W jego wnętrzu jest późnogotycka chrzcielnica (z pierwszej połowy XVI w.), renesansowy obraz Chrystusa w ogrodzie oliwnym, z drugiej połowy XVI wieku i renesansowy chór muzyczny. Na zewnątrz kościoła jest krzyż pokutny. Przy zabytku przebiega odcinek szlaku rowerowego "Dolina Kwisy".

Jadąc przez mieszany las wycieczka dociera do Małomic. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1969 roku. Trasa wiedzie ulicami Słowackiego i Kościuszki, koło budynku Urzędu Miasta, w stronę mostu i Bobru. Tam znajduje się kościół p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Został zbudowany w 1732 r. jako zbór ewangelicki. Po wojnie nie był używany i popadł w ruinę. Później został zagospodarowany przez parafię polskokatolicką. To barokowa budowla z cegły, na rzucie ośmioboku. Wnętrze pokryte jest kopułą z latarnią. Wewnątrz zachowało się kilka płyt nagrobnych. Najstarsza pochodzi z 1414 roku. Widać na nich płaskorzeźby z rycerzami z rodów Miliczów i Kotwiczów, którzy w swoich czasach byli rycerzami - rabusiami.
Małomicki zalew po modernizacji i oczyszczeniu jest właśnie napełniany wodą. Ale w mieście warto odwiedzić również Małomicki Ośrodek Kultury, który jest jednym z najnowocześniejszych w woj. lubuskim. Ma salę kinową, w której regularnie odbywają się bezpłatne projekcje filmów w technologii 3D i 2D.

Za mostem szlak skręca w prawo, do lasu, drogą gruntową, wiodącą w kierunku gospodarstwa rolnego. Docieramy nim do Iławy, która jest dzielnicą Szprotawy. Jej najważniejszym punktem jest kościół św. Andrzeja. Został zbudowany w XIII wieku, w stylu późnoromańskim. Był rozbudowywany w XV wieku. Miejscowe legendy mówią, że świątynia powstała na wzgórzu, w miejscu, w którym ludzie dawniej czcili bożka Flinsa. - To bardzo ciekawe miejsce, związane ze spotkaniem cesarza Ottona III i Bolesława Chrobrego - dodaje G. Kołodziejski.
Dzielnica została po raz pierwszy wymieniona przez kronikarza Thietmara w roku tysięcznym, jako osada plemienia Dziadoszyców zwana Ilva. Cesarz niemiecki Otton III podążał do grobu św. Wojciecha w Gnieźnie. Spotkał się z orszakiem Bolesława Chrobrego, który wyszedł mu naprzeciw. Kronikarz zanotował, że książę wspaniale przyjął cesarza. Spotkanie władców upamiętnia pomnik na rogatkach Szprotawy, w okolicach Mostu Tysiąclecia. W 2008 r. w tym miejscu prowadzono badania archeologiczne. Udało się ustalić, że wczesnośredniowieczny gród znajdował się prawdopodobnie w miejscu znanym dziś, jako Wzgórze Miłości. Miejscowi określają je jako "Górka miłości".

Dalej szlak biegnie w stronę Bramy Żagańskiej, w której znajduje się Muzeum Ziemi Szprotawskiej, prowadzone społecznie przez grupę zapaleńców, pod wodzą Macieja Boryny. Za bramą zaczyna się historyczna część miasta, która otrzymała prawa miejskie w 1260 r. Warto tam zobaczyć gotycki kościół p.w. WNMP oraz ratusz z dwiema wieżami, porośnięty bardzo starym dzikim winem, które wczesną jesienią przepięknie zmienia kolory. Obok ratusza jest dawny klasztor Magdalenek, przy pl. Kościelnym.

Zakonnice zostały sprowadzone do miasta w 1314 roku. - Szlak omija centrum miasta - tłumaczy przewodnik. - Prowadzi przez rzeki: Młynówkę i Szprotawę, miejskie kąpielisko, a następnie prowadzi do dworca PKS. To kończy jego trasę. Można ją również wydłużyć z Żagania w drugą stronę, przez Grajówkę, Gryzyce, do Nowogrodu Bobrzańskiego. Zapraszamy na niedzielne wycieczki rowerowe, organizowane przez nasze stowarzyszenie Ogniwo. Ale można również wybrać się w trasę indywidualnie. Pieszo lub na rowerze.
W sezonie prawie w każdą niedzielę Ogniwo zaprasza w ciekawe miejsca. W maju do Kromlau w Niemczech, na święto kwiatów, do Iłowej, a także do Zielonego Lasu w Żarach. - W czerwcu w starostwie powiatowym organizujemy spotkanie w sprawie szlaków turystycznych - podsumowuje G. Kołodziejski. - Być może wspólnie uda nam się uruchomić nowe, ciekawe trasy.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska