Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Żagania: - Zatrzymajcie nas, bo stąd uciekniemy!

Małgorzata Trzcionkowska 68 277 02 20 [email protected]
Maciek Stachura, Krzysztof Kostiuszko i Natalia Puchalska.
Maciek Stachura, Krzysztof Kostiuszko i Natalia Puchalska. Małgorzata Trzcionkowska
- Szkoły ponadgimnazjalne mają coraz gorszą ofertę - mówi młodzież. - Jeśli tak będzie dalej, to będziemy się uczyć w Żarach.

- Większość kolegów i koleżanek z mojej klasy wybiera się do LO Banacha w Żaganiu - mówi Maciek Stachura, uczeń klasy trzeciej w Gimnazjum nr 2. - Ja chcę się dostać do "Lotnika" w Zielonej Górze.

Natalia Puchalska idzie do "Banacha", ale bez specjalnych oczekiwań. - Liceum traktuję jako czas na zastanowienie się, co chcę robić dalej.
Podobnie myśli Krzysztof Kostiuszko. Młodzi zaznaczają, że w wybór szkoły należy też do rodziców, którzy wolą, aby ich dzieci nie dojeżdżały do szkół w innych miastach.

- Mam starszych kolegów, którzy są rozczarowani ogólniakiem - stwierdza M. Stachura. - Bo powiat oszczędza na oświacie, co ma wpływ na ofertę. Nie ma tylu fakultetów, co wcześniej. Kiedyś młodzi uciekali z miasta i powiatu po szkole średniej, a teraz wygląda na to, że będziemy musieli uciekać już po gimnazjach.

We wrześniu powiat żagański planuje utworzenie 13 klas we wszystkich placówkach, przy założeniu, że w klasie będzie od 27 do 30 uczniów.

Przeczytaj też:Oto majątki naszych posłów i senatorów. Zobacz, ile mają na koncie i co w garażu

W Zespole Szkół Technicznych i Licealnych będzie najwięcej uczniów w aż czterech klasach pierwszych. Chociaż w poprzednich latach placówka przyjmowała po siedem klas pierwszych. W "Banachu" będą tylko 2 oddziały, w Zespole Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu trzy, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Iłowej jedna, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szprotawie jedna i w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie dwie.

- Te dane zostały uzgodnione z dyrektorami placówek - zaznacza Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu żagańskiego. W 2010 r. było ogółem 2.726 uczniów i 228 etatów nauczycielskich. W 2015 r. uczniów jest 2.080 i prawie 200 etatów nauczycieli. W ciągu pięciu lat najmniej uczniów stracił ZSTiL. W 2010 miał ich 597, w tym roku 516. Uczyło i uczy ok. 43 nauczycieli. Największy spadek odnotował ZSZ. Pięć lat temu było tam 604 uczniów, zaś w roku 2004/05 zaledwie 352. Tam też znacznie zmniejszyła się liczba nauczycieli: z blisko 55 etatów do ponad 40.

Młodzi mówią, że to zamknięte, błędne koło. Jeśli będzie kiepska oferta szkół, to będą uciekać. Jeśli nie będzie uczniów, to oferta będzie kiepska.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska