Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski tydzień walki z rakiem. Zapisz się na badania!

Redakcja
Badania prowadzone są w ramach  Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.
Badania prowadzone są w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Pixabay
W dniach 25-31 maja obchodzony jest Europejski Tydzień Walki z Rakiem. To bardzo ważna inicjatywa, która ma na celu zwrócenie uwagi na wciąż wysoką zachorowalność na raka. W przypadku raka szyjki macicy szacuje się, że można by ograniczyć zachorowalność na ten rodzaj raka nawet o 80%, właśnie dzięki zwiększeniu świadomości konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych, takich jak cytologia.

Rak szyjki macicy to nowotwór o stosunkowo wolnym rozwoju, powstaje w wieloetapowym procesie, trwającym nawet kilkanaście lat. Z jednej strony jest to "czynnik usypiający" czujność i działanie a z drugiej dobry czynnik rokowniczy, gdyż dość powolny proces nowotworowy zwiększa szansę na wczesne wykrycie zmian przed nowotworowych i wczesnonowotworowych w czasie wizyty u ginekologa, które to wizyty powinny odbywać się co najmniej raz w roku, a najlepiej co 6-mcy.

Dlaczego rak szyjki macicy, który teoretycznie powinien mieć marginalne znaczenie, wciąż stanowi ogromne zagrożenie dla wielu kobiet?

Przecież zmiany na szyjce są łatwo wykrywalne: zmiany wizualne i badanie cytologiczne są dla ginekologa codzienną rutyną, dlatego wczesne wykrycie jakichkolwiek zmian jest bardzo proste. Pozostaje jedynie problem "odwagi" i chęci zgłoszenia się do ginekologa.

Czynniki ryzyka rozwoju raka szyjki macicy:
- przewlekłe zakażenie wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego)
- wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego
- duża liczba partnerów płciowych
- duża liczba porodów
- wieloletnie palenie papierosów

Metody, które umożliwiają ocenę zmian wykrytych na szyjce macicy:
- Badanie cytologiczne - polega na mikroskopowej ocenie pobranych z szyjki macicy komórek i określeniu zagrożenia przejściem ich w komórki nowotworowe. Badanie to trwa kilka minut i jest bezbolesne.

- Badanie kolposkopowe - polega na oglądaniu szyjki macicy w odpowiednim powiększeniu i określeniu charakteru zmian widocznych na szyjce. Za jego pomocą to co dawniej było określane jako "nadżerka" jest obecnie identyfikowane i oceniane w sposób precyzyjny jako zmiany wymagające lub niewymagające interwencji lekarskiej. Również to badanie jest bezbolesne.

- Badanie histopatologiczne - polega na pobraniu z podejrzanych zmian drobnego skrawka tkanki z szyjki macicy i kanału szyjki oraz zbadaniu go odpowiednimi metodami w wyspecjalizowanych pracowniach histopatologicznych.

Jak przygotować się do pobrania wymazu cytologicznego?

- Na badanie nie należy zgłaszać się w czasie miesiączki,
- od ostatniego dnia miesiączki powinny upłynąć co najmniej 4 dni,
- na badanie należy zgłaszać się nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki,
- co najmniej 4 dni przed badaniem nie należy stosować żadnych leków dopochwowych,
- od ostatniego badania ginekologicznego/USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień.

Jeżeli Jesteś w wieku od 25 do 59 lat i w ostatnich 3 latach nie miałaś wykonanych wymazów cytologicznych w ramach ubezpieczenia w NFZ, powinnaś zgłosić się na badanie cytologiczne do wybranego przez siebie lekarza, który ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Program jest wieloletni i po 3 latach ponownie zaprosimy Cię na badania.

W razie nieprawidłowych wyników otrzymasz skierowanie do wyspecjalizowanej placówki, celem dokładnej diagnostyki, po której zostanie ustalone dalsze postępowanie (leczenie).
Pamiętaj, aby skorzystać z badań nie jest wymagane skierowanie.

Przeczytaj też:Teoretycznie szpital w Międzyrzeczu do końca czerwca nie powinien przyjmować dzieci...

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska