1/5
"Wino nie tylko dla kowboja" - to wykład Arkadiusza Cincio i...
fot. Zdzisław Haczek

Co pije kowboj?


"Wino nie tylko dla kowboja" - to wykład Arkadiusza Cincio i Tomasza Kowalskiego, którzy przybliżą historię i specyfikę amerykańskiego winiarstwa (Stany Zjednoczone to szósty na świecie producent win).
Muzeum Wina, 22.00.

New York! New York!
New York State of Mind - prezentacja multimedialna Anitty Maksymowicz ukaże - uchodzący za jedno z najbardziej fascynujących miast świata - Nowy Jork. Mówi się, że wobec tego miasta nikt nie pozostaje obojętnym - albo się je kocha, albo nienawidzi. W trakcie pokazu zaprezentowane zostaną różne oblicza Nowego Jorku - nie tylko te ikoniczne, ale też te zaskakujące. Ukazana zostanie architektura, centra kultury, sztuka w przestrzeni miejskiej, ale też przyroda oraz historia tego niezwykłego miasta.
Sala Witrażowa, 20.00.

2/5
"Andy Warhol - ikona popkultury" - podczas swojego wykładu...
fot. Zdzisław Haczek

Kogo stworzył Warhol?


"Andy Warhol - ikona popkultury" - podczas swojego wykładu dyrektor MZL Leszek Kania przybliży osobowość i twórczość jednego z najbardziej znanych i kontrowersyjnych twórców XX wieku, niekwestionowanej gwiazdy popartu. Artysta był mistrzem autokreacji tworząc konsekwentnie własną legendę.
Galeria Nowy Wiek, 21.00.

Co ty wiesz o USA?
Quizwanie - konkurs dla dzieci o historii i kulturze USA, przygotowany i prowadzony przez Aleksandra Czerniewicza, dotyczyć będzie historii USA, kultury i geografii. Chętni będą mogli też pochwalić się nieco znajomością amerykańskiego słownictwa. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody.
Muzeum Zielonej Góry, 19.00.

3/5
Night Music with UZ Jazz Combo to finałowy punkt...
fot. Zdzisław Haczek

Do północy z Jazz Combo

Night Music with UZ Jazz Combo to finałowy punkt Amerykańskiej Nocy. Utwory m.in.: Johna Coltrane'a, Cole'a Portera czy Henry'ego Manciniego wykonają studenci i pracownicy naukowi Wydziału Artystycznego UZ, członkowie z Big Bandu Jerzego Szymaniuka: Piotr Szwec (saxes), Łukasz Skrzypczak (trumpet), Hubert Mąkosa (guitar), Krzysztof Kos (bass guitar), Jakub Lechki (drums). Kierownikiem artystycznym grupy jest Bartosz Pernal (trombone).
Sala Witrażowa, 23.00.

Co z tym jazzem?
"Jazz - muzyka czarnych Amerykanów" - to tytuł prelekcji red. Andrzeja Winiszewskiego. Ten muzyk, dziennikarz znany m.in. z anteny Radia Zachód, miłośnik jazzu, zbieracz i kolekcjoner wszelkich śladów jazzu w literaturze, historii, filmie, opowie o jazzie, który... wciąż obchodzi swoje setne urodziny! Bo choć wielu próbowało, to jednak żadnemu z badaczy nie udało się jak dotąd rzetelnie wskazać i udokumentować dokładnej daty jego powstania (być może w ogóle nie jest to możliwe?). Nie znaczy to jednak, że historii powstania symbolu amerykańskiej kultury, jakim jest jazz, nie da się prześledzić i wskazać najważniejszych twórców, istotnych wydarzeń, mnogości jego odmian i trendów...
Sala Witrażowa, 19.00.

4/5
"Jakież złote zdało nam się wtedy nasze Śląsko!" - to hasło...
fot. Zdzisław Haczek

Śladami Ślązaków w USA

"Jakież złote zdało nam się wtedy nasze Śląsko!" - to hasło oprowadzania kuratorskiego Anitty Maksymowicz po wystawie "Śląscy Teksańczycy - wczoraj i dziś". O co chodzi? Otóż w 1854 r. grupa polskich Ślązaków z okolic Strzelec Opolskich wyemigrowała do Teksasu, odpowiadając na zachęty ks. Leopolda Moczygemby, który wyjechał tam dwa lata wcześniej. Głównym powodem emigracji była bardzo trudna sytuacja ekonomiczna polskich chłopów. Po przybyciu do Teksasu musieli rozpoczynać życie całkowicie od nowa. Ta właśnie grupa, około 100 rodzin, dała początek miejscowości Panna Maria w Teksasie - pierwszej polskiej osadzie na kontynencie amerykańskim. W kolejnych latach powstawały następne założone przez Polaków miejscowości - St. Hedwig, Cestohowa, Pawelekville. Ich mieszkańcy do dziś kultywują pamięć o kraju przodków.
Sale wystawowe na I piętrze, 18.00.

Poznaj siłę amuletu
"Amuletu siła będzie cię chroniła" - to hasło warsztatów plastycznych, które poprowadzi Krystyna Betiuk. A działania nawiązywać będą do kultury i zwyczajów Indian, rdzennych mieszkańców kontynentu amerykańskiego, którzy zawsze żyli blisko natury, wierzyli w moc Ziemi i jej duchowych opiekunów. Pod okiem artystki plastyk i pedagog uczestnicy warsztatów stworzą swoje magiczne przedmioty - amulety z różnych materiałów, elementów drewnianych, patyczków, kamieni, pestek owoców, elementów ceramicznych, kości zwierząt, piórek ptaków, sznurków.
Sala Belkowa, 17.30.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

„Koziołki” nie miały litości dla stalowców. Oskubały ich do cna

„Koziołki” nie miały litości dla stalowców. Oskubały ich do cna

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1  [GALERIA]

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1 [GALERIA]

Przed lubuskimi trzecioligowcami ważna 26. kolejka zmagań

Przed lubuskimi trzecioligowcami ważna 26. kolejka zmagań

Zobacz również

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1  [GALERIA]

Iga Świątek i jej koszmary. Sprawdź, kto dręczy polską numer 1 [GALERIA]

"Hetmańska Brygada" z Żagania zakończyła świętowanie festynem rodzinnym

"Hetmańska Brygada" z Żagania zakończyła świętowanie festynem rodzinnym