Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyspozytornie w powiatach do likwidacji. Nie będzie więcej karetek

Małgorzata Trzcionkowska 68 377 02 20 [email protected]
Wojewoda Katarzyna Osos podczas spotkania w Żaganiu
Wojewoda Katarzyna Osos podczas spotkania w Żaganiu Małgorzata Trzcionkowska
W powiecie żagańskim gościła wojewoda Katarzyna Osos. Samorządowcy wyszli ze spotkania ze smętnymi minami.

Najważniejszym tematem, poruszanym na spotkaniu z wojewodą było uruchomienie podstacji pogotowia w Iłowej lub Gozdnicy. O to od dłuższego czasu zabiegają burmistrzowie Iłowej Paweł Lichtański, Gozdnicy Krzysztof Jarosz, a także wójtowie: Wymiarek Wojciech Olszewski i Przewozu Ryszard Klisowski. - Dojazd karetki do Wymiarek pochłania ok. 40 minut wylicza W. Olszewski. - W tym czasie osoba poszkodowana może umrzeć.

Samorządowcy wskazywali, że sieć ratownictwa medycznego w tym miejscu jest "dziurawa". Dotyczy to również części miejscowości w gminie Przewóz, położonych daleko od Żar.

- W systemie województwa lubuskiego mamy w sumie 51 karetek specjalistycznych - z lekarzem i podstawowych, tylko z ratownikami medycznymi - wyjaśniła wojewoda K. Osos. - Nie ma możliwości zwiększenia ich liczby. Próbowaliśmy na przykład zamienić jedną "S" na dwie "P", ale to się nie udało. W powiecie żagańskim są cztery karetki i możemy jedynie rozmawiać o ich przesunięciu.

To zaniepokoiło Daniela Marchewkę, burmistrza Żagania, który podkreślił, że miasto skupia największą ilość mieszkańców, a istniejąca ilość karetek jest na poziomie minimalnym.

Waldemar Kaak, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim wyjaśnił samorządowcom, że w przyszłym roku całkowicie zmieni się system. Nie będzie już dyspozytorni pogotowia w powiatach. Całe województwo zostanie podzielone na dwa rejony. Centra dysponowania karetkami będą się mieściły jedynie w Gorzowie Wielkopolskim dla północy i w Zielonej Górze dla południa województwa. - Będą się one mieścić w obiektach wojewody - dodaje dyrektor. - Trwają już przygotowania. Jest już sieć łączności.

W takich miejscach będzie na jednej zmianie trzech dyspozytorów, którzy będą kierowali karetki na wezwanie. Łatwo wyliczyć, że każde z dwóch centrów będzie miało do dyspozycji 25-26 karetek. - Oprócz tego dyżurować też będzie pogotowie lotnicze - dodał. - Stacjonuje ono w Przylepie pod Zieloną Górą.
W. Kaak wskazał, że nie ma możliwości zwiększenia liczby zespołów ratowniczych, ponieważ nasze województwo spełnia wymogi dotyczące ich liczby oraz czasów dojazdów. - Zespół nie musi stać przy szpitalu - wskazał. - Może być na przykład na rogatkach miasta, co też pozwoli na zaoszczędzenie cennych minut.

W nowym systemie dyspozytorzy będą mogli zlecać wyjazdy wszystkim pojazdom w okolicach. To oznacza, że mogą wysłać do Żagania karetkę z Żar, jeśli będzie taka potrzeba.

- Nie wiem, co to by dało, gdyby zespół wyjazdowy czekał za wezwanie w Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu, przy Lotników Alianckich, czyli na rogatkach miasta - wytknął Paweł Lichtański, burmistrz Iłowej.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska