Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ojciec Święty jest autorytetem dla wszystkich

Małgorzata Trzcionkowska 68 377 02 20 [email protected]
Dyrektor Danuta Urban (z lewej), obok Maria Jastrzębska, szefowa Związku Sybiraków w Żaganiu.
Dyrektor Danuta Urban (z lewej), obok Maria Jastrzębska, szefowa Związku Sybiraków w Żaganiu. Małgorzata Trzcionkowska
Dziękowaliśmy za dar kanonizacji św. Jana Pawła II. To patron SP 3 w Żaganiu. O jego znaczeniu dla wszystkich opowiada dyr Danuta Urban.

Od kiedy nosicie zaszczytne imię Jana Pawła II?
Uroczystość nadania imienia szkole była w 2001 roku. Czyli minęło już 14 lat. Naszego patrona wybrała cała społeczność placówki. Zarówno uczniowie, jak i rodzice. Były również inne kandydatury, ale ta zwyciężyła zdecydowanie.

Czy dla dzieci to bliska postać?
Tak, oczywiście. Ojciec Święty był autorytetem dla nas wszystkich, ale do uczniów trafiają szczególnie informacje o tym, jaki był jako dziecko. Mały Lolek był sportowcem. Mamy więc turnieje piłki nożnej jego imienia. Kładziemy też nacisk na rekreację, koleżeńskość i wszelkie pozytywne cechy, które znamy z literatury i przekazów.

Przeczytaj też: Pierwsza Komunia Święta. Ile kosztuje jej organizacja? Jaki dać prezent? (zdjęcia)

Jan Paweł II nie jest tylko postacią z cokołu. Był człowiekiem z krwi i kości. Informacje o jego życiu, a także zdjęcia można zobaczyć na stronie internetowej szkoły.
Zebrane przez nas informacje są podane w sposób przystępny, tak aby zainteresować dzieci. W dzieciństwie Karol Wojtyła marzył by zostać aktorem lub pisarzem dlatego po ukończeniu gimnazjum rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonował go teatr i literatura.
Wraz z grupą przyjaciół występował jako aktor w przedstawieniach amatorskich, sam pisał dramaty, na przykład "Brat naszego Boga", "Przed sklepem jubilera", a także wiersze. Gdy wybuchła wojna musiał podjąć się pracy fizycznej i przerwać studia.
Był dobrym i bliskim człowiekiem, którego słowa wciąż trafiają do rodziców i uczniów.

Czy wychodzicie z tymi informacjami również do innych placówek? Mówicie innym o tym, jakim człowiekiem był wasz patron?
Tak, organizujemy między innymi konkursy wiedzy, czy też plastyczne, do których zapraszamy uczniów wszystkich miejskich szkół.
Również w naszych turniejach piłkarskich biorą udział dzieci ze wszystkich placówek. W ten sposób, w formie zabawy, zdobywają wiedzę o naszym patronie.

Należycie też do rodziny szkół papieskich. Co to takiego?
W naszej diecezji rodzina szkół imienia Jana Pawła II powstała cztery lata temu, z mojej inicjatywy. Spotykamy się co roku. Również w tym roku będziemy razem obchodzić dzień urodzin Jana Pawła II, czyli 18 maja.

Wczoraj świętowaliście szczególny dzień. Jednym z najważniejszych punktów była msza święta, dziękczynna za dar kanonizacji Ojca Świętego oraz złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową.
To prawda. Wraz z proboszczem parafii pod wezwaniem świętego Józefa na osiedlu Moczyń, księdzem kanonikiem Romanem Litwińczukiem zorganizowaliśmy uroczystość dziękczynna za dar kanonizacji oraz z okazji 10 rocznicy śmierci Jana Pawła II.
Zaprosiliśmy poczty sztandarowe ze wszystkich, miejskich placówek, a także władze miasta i przyjaciół szkoły. Z tej okazji nauczyciele wraz z uczniami przygotowali program artystyczny. Rozstrzygnęliśmy też konkurs plastyczny. Maj dla szkół papieskich jest wyjątkowym miesiącem, z uwagi na urodziny Ojca Świętego. Ale także rok 2015 jest wyjątkowy, bo został w całości poświęcony pamięci papieża Polaka.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska