Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza w Polsce betonowa wyspa dla ptaków zwodowana w kopalni Nowogród Bobrzański

Redakcja
Przygotowanie do zakotwiczenia betonowej wyspy dla ptaków w kopalni Nowogrod Bobrzanski
Przygotowanie do zakotwiczenia betonowej wyspy dla ptaków w kopalni Nowogrod Bobrzanski Grupa Górażdże
W kopalni Nowogród Bobrz. - należącej do Grupy Górażdże - rozpoczęto wodowanie sztucznych, betonowych wysp dla ptaków. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, którego celem jest zwiększenie liczby miejsc lęgowych zagrożonych gatunków.

Inicjatywa jest wynikiem współpracy spółki Górażdże Kruszywa, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz BirdLife International - międzynarodowej organizacji działającej na rzecz ochrony ptaków.

Podpisana w grudniu 2014 r. trójstronna umowa zakłada ochronę ptaków wodnych gniazdujących na wyspach występujących na terenie trzech kopalń surowców mineralnych należących do Grupy Górażdże: w Nowogrodzie Bobrz., Malerzowicach i Wójcicach. W każdej z nich zostaną podjęte innego rodzaju działania ochronne na rzecz ptaków. Najbardziej spektakularne - bo podjęte po raz pierwszy w Polsce - było zwodowanie w ostatni piątek, 24 kwietnia, na wyeksploatowanym zbiorniku wodnym w Nowogrodzie betonowej wyspy. Jej zadaniem jest zapewnienie ptakom dogodnych warunków do gniazdowania na terenach poeksploatacyjnych. Za kilka dni na terenie kopalni pojawi się druga betonowa wyspa. Projekt jest realizowany głównie z myślą o dwóch gatunkach ptaków zagrożonych w skali Unii Europejskiej: rybitwie rzecznej i rybitwie białoczelnej i stanowi część szerszego Programu Ochrony Bioróżnorodności koncernu HeidelbergCement (Biodiversity Conservation Programme), który w Polsce jest realizowany pod hasłem: "Wzmocnienie roli zbiorników wodnych w kopalniach Grupy Górażdże jako ostoi dla ptaków gniazdujących na wyspach".

Najbardziej spektakularne - bo podjęte po raz pierwszy w Polsce - było zwodowanie na wyeksploatowanym zbiorniku wodnym w Nowogrodzie betonowej wyspy

W Polsce sztuczne wyspy dla ptaków były już kilkukrotnie stosowane z sukcesem, jednak jak dotąd nikt nie podjął się wykorzystania wysp wykonanych ze specjalnej betonowej mieszanki. Specjaliści z Górażdży i OTOP-u, aby w pełni przygotować się do realizacji nowego przedsięwzięcia, w marcu odwiedzili kopalnię Tovačov w Czechach, gdzie tego rodzaju wyspy stosowane są od kilku lat.

- Całe przedsięwzięcie ma na celu udostępnienie zagrożonym gatunkom ptaków dogodnych warunków do gniazdowania, a tym samym zwiększenie szans na wzrost populacji. Projekt wpisuje się w szerszą politykę koncernu HeidelbergCement w zakresie zarządzania bioróżnorodnością. W tym procesie szczególny nacisk stawiamy na ptaki, ponieważ zgodnie z analizą przeprowadzoną przez OTOP w 2014 roku, to właśnie one stanowią najliczniej reprezentowaną grupę gatunków rzadkich i zagrożonych na terenach kopalń surowców mineralnych należących do Grupy Górażdże. Wodowanie betonowych wysp jest elementem długofalowego procesu, którego celem jest zapewnienie zagrożonym gatunkom ptaków dogodnych warunków do gniazdowania i rozwoju na terenach poeksploatacyjnych - mówi Krzysztof Filusz, prezes Górażdże Kruszywa Sp. z o.o.

Na jedną betonową wyspę składają się 3 bloki wykonane z tworzywa sztucznego pokrytego warstwą zbrojonego włóknem betonu. Każdy element cechuje duża wyporność, a dodatkowo wzmocnione dno zapobiega nadmiernym przechyłom. W górnej części wyspy zamontowany jest drewniany płotek zapobiegający wypadaniu piskląt. Do wysp nie mają dostępu drapieżniki, co znacznie zwiększa szanse na bezpieczne gniazdowanie i wzrost populacji rybitw.
Wyspa z półwyspu

Sztuczne wyspy dla ptaków to jedno z najciekawszych rozwiązań, które można zastosować w celu ochrony ptaków żyjących na terenach poeksploatacyjnych w kopalniach odkrywkowych, ale nie jedyne. Górażdże Kruszywa, w ramach umowy podpisanej z OTOP-em i BirdLife Europe, podejmą się również prac, których celem będzie stworzenie siedlisk lęgowych dla ptaków na wyspach Jeziora Nyskiego (w kopalni Wójcice) oraz w kopalni Malerzowice. Prace będą polegać na oczyszczeniu istniejących, naturalnych wysp z krzewów, samosiejek drzew i płatów trzciny, a dodatkowo w Malerzowicach od lądu zostanie odcięty półwysep, co pozwoli utworzyć tam naturalną, piaszczystą wyspę. Prace mają na celu stworzenie potencjalnych siedlisk lęgowych dla chronionych gatunków rybitw i mew (mewy czarnogłowej i siwej).

Całkowity budżet projektu wynosi 40.890 euro. Jego finansowanie zapewniają koncern HeidelbergCement w ramach współpracy z BirdLife International oraz Górażdże Kruszywa Sp. z o.o.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska