Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2015. Sondaż przedwyborczy w Polsce. W drugiej turze Komorowski i Duda, ale różnica coraz mniejsza (grafiki, wideo)

Redakcja
Kto prezydentem Polski - wyniki sondażu w Polsce
Kto prezydentem Polski - wyniki sondażu w Polsce grafika
"Gazeta Lubuska" i największe dzienniki regionalne w Polsce przeprowadziły największy sondaż prezydencki w historii. Prezentujemy ogólnopolską prognozę wyników. Wynika z niej, że dojdzie do drugiej tury, a przewaga Bronisława Komorowskiego nad Andrzejem Dudą cały czas topnieje.

Sondaż został zrealizowany na przełomie marca i kwietnia przez dziennikarzy 18 największych gazet codziennych wchodzących w skład Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej "Dobra Opinia". Badanie przeprowadzono w całym kraju na reprezentatywnej próbie sześciu tysięcy dorosłych mieszkańców metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego.

Prezentowane wyniki sondażu opracowano w oparciu o "wydestylowaną" ze zbioru ankietowanych grupę tych respondentów, którzy zadeklarowali, iż "zdecydowanie tak" i "raczej tak" wezmą udział w majowych wyborach prezydenta Polski.

Prezydent Bronisław Komorowski wygra pierwszą turę wyborów, ale dwa tygodnie później czeka go dogrywka z kandydatem PiS Andrzejem Dudą. Różnica, jaka dzieli urzędującego prezydenta od jego głównego rywala, jest niewielka - to zaledwie 8,5 procent. To zdecydowanie mniej, niż w wynikach sondażu tylko w województwie lubuskim. Bo przewaga prezydenta Komorowskiego nad Andrzejem Dudą w Lubuskiem jest wyraźna. [ZOBACZ WYNIKI SONDAŻU PREZYDENCKIEGO W WOJEWÓDZTWIE LUBUSKIM]

Pojedynek wagi superciężkiej między reprezentującymi największe ugrupowania polityczne Komorowskim i Dudą praktycznie zepchnął pozostałych kandydatów do roli obserwatorów zmagań gigantów. Na trzecim miejscu znajduje się Magdalena Ogórek. Kandydatka SLD uzyskała wynik niewiele ponad 6-procentowy. Blisko niej jest Paweł Kukiz.

Kwaśniewski: - Moim zdaniem Bronisław Komorowski będzie jednak bliżej bariery 50 procent

Z badań w poszczególnych województwa wynika, iż Bronisław Komorowski utrzymuje przewagę nad swoim głównym rywalem - Andrzejem Dudą w 13 z 16 regionów w kraju. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości jest nie do ruszenia w tradycyjnych bastionach PiS, a więc województwach małopolskim, podkarpackim oraz lubelskim. Zaskoczeniem jest przewaga Komorowskiego nad Dudą w dwóch innych zagłębiach wyborców PiS na ścianie wschodniej - województwie świętokrzyskim oraz podlaskim. W obu regionach strata Dudy na rzecz Komorowskiego nie przekracza natomiast 10 procent.

Urzędujący prezydent gromi pretendenta z Prawa i Sprawiedliwości w zachodnich województwach, a więc m.in. w Lubuskiem.

Z mniej liczących się w tej batalii kandydatów, wyniki powyżej 10 procent w regionach notuje tylko Magdalena Ogórek (podlaskie, opolskie, lubuskie). Szczególnym przypadkiem jest Adam Jarubas, który jako popularny w regionie marszałek województwa świętokrzyskiego zebrał tam 22,4 procent głosów.

Komentarz byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego

Z sympatii dla lokalnych mediów pospekuluję. Państwa wyniki wyglądają dość prawdopodobnie. Moim zdaniem Bronisław Komorowski będzie jednak bliżej bariery 50 procent. Wysokie poparcie dla Andrzeja Dudy nie jest zaskoczeniem. Potencjał PiS mieści się w granicach 30 procent. Poza tym kampania Dudy jest dobrze zorganizowana, aktywna, konsolidująca elektorat. Magdalenę Ogórek cenię jako osobę kompetentną w kwestiach państwo - Kościół, ale nie jest gotowa, by być prezydentem. Dla niej osobiście ten wynik jest niezły. W przypadku SLD trudno intepretować to jako zdobycie nowego elektoratu. Nie dziwi również pozycja Pawła Kukiza - w każdym wyborach elektorat antysystemowy utrzymuje się mniej więcej na takim poziomie. Gdyby potwierdził się wynik Adama Jarubasa, ten polityk miałby powód do satysfakcji. To lepiej niż w ostatnich wyborach zdobywali liderzy PSL. Jarubas wzmocni tym swoją pozycję wewnątrz partii. Przewiduję nieco wyższy wynik Janusza Palikota. Jego elektorat z 2011 roku aż tak się nie rozproszył. Palikot, moim zdaniem, uzyska około pięciu procent.

Jak powstał sondaż?

Sondaż przeprowadzono na reprezentatywnej próbie 500 mieszkańców woj. lubuskiego i 6000 mieszkańców kraju metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego. Został zrealizowany na przełomie marca i kwietnia przez dziennikarzy "GL" (w naszym regionie) i 18 gazet (w kraju) wchodzących w skład Polska Press Grupy - w obu przypadkach we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej "Dobra Opinia" . W Lubuskiem badaliśmy opinie mieszkańców: Gorzowa i Zielonej Góry oraz gmin wiejskich: Gubin, Kłodawa i Przytoczna.

Czytaj w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej"
Sobota 11 kwietnia: opinie eksperów o tym, skąd różnice między wynikami sondaży a prawyborów.

Prawybory w województwie lubuskim

Prawybory w Polsce

Poniedziałek 13 kwietnia: jaka jest siła partii w Lubuskiem, jakie preferencje mieszkańców kraju i regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska