Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najchętniej pisali do Michała Wołodyjowskiego, Kmicica i Jana Skrzetuskiego (zdjęcia)

Ewa Dziardziel
Ewa Dziardziel
- Moje pokolenie jest wychowane na Trylogii - przekonywał uczniów poseł Stefan Niesiołowski, podczas rozdania nagród w konkursie Trylogia. List do...

Rozdanie nagród w konkursie Trylogia. List do...

Zadaniem uczestników było napisanie listu do wybranego bohatera Trylogii Henryka Sienkiewicza. Uczniowie szkół ponadpodstawowych najchętniej pisali do Michała Wołodyjowskiego, Kmicica i Jana Skrzetuskiego. - Jestem pozytywnie zdumiona. Młodzież napisała niesłychanie wzruszające listy - zwróciła się do uczniów Marszałek Elżbieta Polak - Patriotami to wy jesteście!

Oprócz tradycyjnych listów pojawiły się także prace w formie wideoblogu. Takie jak list Natalii Nadolnej, która zajęła drugie miejsce. Uczennica Gimnazjum z Przytocznej zaadresowała swoją pracę do Oleńki. - Jestem bardzo zaskoczona. Listy moich rywali były równie dobre - mówi laureatka. Do listu "Dumka na Dwa Serca" dołączyła fragment nagrania z Narodowego Czytania.

Zdobywcą głównej nagrody został Marek Kargol, uczeń szkoły podstawowej z Iłowej. W ramach nagrody głównej otrzymał m.in. replikę karabeli, czyli szabli szlachty polskiej. Marek w liście zwrócił się do Longina Podbipięty. Pisał w nim jak bardzo brakuje dzisiaj cech tego bohatera. - Moim ulubionym bohaterem Trylogii jest pan Longinus a także książę Jeremi Wiśniowiecki- opowiadał zwycięzca. O wolności, poświęceniu i życiu dla ojczyzny wspominała Sylwia Musidlak, w liście do Skrzetuskiego pt. Czy pan w to wierzy?
- Uważam, że w czasach, gdy promowane są pseudo autorytety, trzeba promować wzorce, które nie sprowadzałyby na manowce - przyznaje uczennica Gimnazjum w Lubsku.

Rozstrzygnięciu konkursu towarzyszyło otwarcie wystawy Trylogia Dziwne Materii Pomieszanie w sali kolumnowej urzędu marszałkowskiego. Wypełniły dzieła inspirowane kolejnymi częściami Trylogii: faksymile obrazów, grafik i rysunków wybitnych artystów.
- Oglądając z uwagą tę wystawę doświadczycie jak wiele pokoleń inspirowało się działami Henryka Sienkiewicza - zachęcał uczniów Dyrektor Głównej Biblioteki Lekarskiej dr Wojciech Giermaziak. Wystawę można oglądać w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska