Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

105. rocznica urodzin Momofuku Ando. Google poświęciło mu Google Doodles

Andrzej Bazylczuk (aip)
Momofuku Ando - wynalazca zupek chińskich. Google poświęciło mu serię czterech Google Doodles.
Momofuku Ando - wynalazca zupek chińskich. Google poświęciło mu serię czterech Google Doodles. Demotywatory
5 marca 2015 r. logo Google przyjęło nietypowy wygląd. Wyszukiwarka serią czterech Google Doodles uczciła dobroczyńcę milionów studentów, czyli Momofuku Ando - wynalazcę zupek chińskich. W ten dzień przypadła bowiem 105. rocznica jego urodzin. Przeczytaj historię jego największego odkrycia.

Zupki chińskie nie słyną z walorów smakowych, ale dla tysięcy studentów to podstawa diety. Zresztą pałaszuje się je nie tylko w akademikach - równie często goszczą w górskich schroniskach czy na biwakach. Ich atuty to bowiem niezwykła łatwość i szybkość przygotowania oraz cena. Według wielu do przyrządzenia nie potrzeba nawet wody, gdyż najlepszy jest suchy makaron.

Nie byłoby jednak zupek chińskich, gdyby nie Momofuku Ando. Dobroczyńca polskich studentów nie pochodził wcale z Chin, wbrew temu, co sugerowałaby nazwa jego najsłynniejszego wynalazku. Urodził się na Tajwanie 5 marca 1905 r., czyli w czasach, gdy wyspa znajdowała się pod rządami Japonii. Młody Momofuku Andō szybko wykazał smykałkę do interesu i już jako 22-latek założył firmę działającą w branży tekstylnej. Po drugiej wojnie światowej przeniósł się do Osaki, przyjął japońskie obywatelstwo i założył kolejne przedsiębiorstwo. Poszedł też na studia.

Jego druga firma działała na tyle prężnie, że fundowała stypendia dla studentów, co jednak dla Momofuku okazał się zgubne. Władze uznały wypłacanie żakom pieniędzy za formę uchylania się od płacenia podatku i Andō trafiła na dwa lata do więzienia, co doprowadziło jego przedsiębiorstwo do bankructwa. Po wyjściu na wolność nie stracił zapału wrócił do biznesu i już 4 września 1948 r. założył kolejną firmę - tym razem produkującą sól. To na jej bazie później powstał znany dziś koncern Nissin Foods. Nim jednak Momofuku Ando mógł odnieść sukces, potrzebny był mu przełomowy pomysł. A ten podsunęła mu polityka żywieniowa władz.

Japonia po II wojnie światowej zmagała się z problemem braku żywności i rząd starał się przyzwyczaić obywateli do jedzenia znanego na zachodzie chleba zamiast tradycyjnego dla Kraju Kwitnącej Wiśni makaronu. Momofuku Ando postanowił dać rodakom ich ulubiony makaron w formie taniej i szybkiej do przygotowania. Droga od idei do wcielenia w jej w życie nie była łatwa. Sukces przyszedł dopiero po 10 latach badań, eksperymentów i niepowodzeń.

Pierwsze zupki błyskawiczne, które w Polsce doczekały się miana "chińskich", na rynek trafiły w 1958 roku. Początkowo były stosunkowo droższe, ale kiedy obniżono cenę, Japończycy zaczęli masowo zajadać się błyskawicznymi zalewanymi daniami, a w latach 70. wynalazek stopniowo podbijał serca i podniebienia zachodnich odbiorców. Strumień pieniędzy szerokim korytem popłynął na konto Momofuku Andō i jego firmy.

Dzieło Ando okazało się tak przełomowym odkryciem, że wynalazcę obsypano państwowymi wyróżnieniami, w tym Orderem Świętego Skarbu i Orderem Wschodzącego Słońca. Utworzono nawet muzea zupek chińskich (a właściwie makaronu błyskawicznego). Można je znaleźć np. w Osace i Jokohamie. Momofuku Andō zmarł w 5 stycznia 2007 roku dożywając sędziwego wieku 96 lat. Podobno sekretem jego długowieczności była gra w golfa i jedzenie zupek chińskich niemal codziennie. To ostatnie powinno być dobrą wiadomością dla studentów.

5 marca 2015 roku wyszukiwarka Google uczciła 105. rocznicę urodzin ojca zupek chińskich prezentując zamiast swojego logo serię czterech Google Doodles poświęconych Momofuku Ando i jego wynalazkowi.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska