Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra niech będzie zielona!

Leszek Kalinowski 68 324 88 74 [email protected]
Kazimiera Zdrowiak i Marta Piotrowska też czekają na zmiany.
Kazimiera Zdrowiak i Marta Piotrowska też czekają na zmiany. Mariusz Kapała
Miasto chce zdobyć 100 mln zł z Unii na rewitalizację parków i lasów. Podpowiedzmy, jakich miejsc brakuje. Czekamy na Państwa zgłoszenia!

"Zielona Zielona Góra" - dzięki temu projektowi miasto rzeczywiście może być zielone, ale czy takie, o jakiej marzymy. Władze mają swoją ogólną wizję. Możemy jednak podpowiedzieć jej, jakie powinna ona zawierać oczekiwania. Stąd zapraszamy Czytelników do dyskusji, póki jest jeszcze czas na uwzględnienie różnych propozycji w ogólnej koncepcji.

Ta zaś zawiera odrestaurowanie Lasku Nadodrzańskiego (680 ha), parku w Przylepie (1,5 ha), lasu w Krępie (1,6 ha), alei kasztanowej i cmentarza poniemieckiego w Janach, parku w Starym Kisielinie (1,5 ha), Nowym Kisielinie oraz tamtejszego cmentarza (13 ha), lasu w rejonie WOSiR w Drzonkowie aż do ul. Nowej na Jędrzychowie (243 ha), parku w Jeleniowie (1,7 ha), w Zatoniu (45 ha), w Kiełpinie (73 ha), w Ochli (2,7 ha), rezerwatu Zimna Woda (170 ha). Na terenie tzw. starego miasta wypięknieją: park Tysiąclecia (8,5 ha), Liliowy Las (81 ha), Dolina Gęśnika (11 ha), Wzgórza Piastowskie, w tym zagospodarowanie Górki Tatrzańskiej i okolic minizoo (770 ha), lasów przy MOSiRze (124 ha), Trasie Północnej (230 ha), Dłubni Wschodniej (135 ha), parku Braniborskiego i okolic cmentarza komunalnego (95 ha), wokół osiedla Malarzy (132 ha), lasów przy os. Zacisze i Leśnym oraz doliny Złotej Łączy (55 ha) i parku Poetów (101 ha). Miasto planuje, że dawne miejsca rekreacji odmłodnieją.

- Parki w sołectwach zawierają zabytki przyrody, cenne drzewa i krzewy - podkreśla prezydent Janusz Kubicki. - Warto o nie zadbać, sprawić, by nie tylko mieszkańcy chętnie w nich spędzali czas.

Sporo jest do zrobienia w parkach tzw. starej Zielonej Góry, choćby w parku Tysiąclecia, na wygląd którego mieszkańcy najczęściej narzekają.

- Alejki są w takim stanie, że można nogi połamać. Brakuje tu kwiatów, klombów, jakiegoś oczka wodnego albo fontanny - mówi pani Krystyna z ul. Mieszka. - Podobała mi się propozycja zgłoszona przez BWA, żeby było to miejsce do eksponowania rzeźb. Warto pójść w tym kierunku.

Zdaniem Eweliny Stuzik, w naszych parkach brakuje małej architektury i małej gastronomii. Przydałyby się choć letnie ogródki z lodami i kawą. A dla małych dzieci bezpieczne place zabaw z atrakcjami np. odkopywaniem łopatkami sztucznych dinozaurów.

Planowane renowacje terenów zielonych to m.in. dwa nowe szlaki piesze (4 km i 31 km), cztery rowerowe (w sumie 160 km) oraz nordic walking (w sumie 340 km).

- Super! Coraz więcej ludzi przecież biega, jeździ na rowerach. W każdym zielonym miejscu powinny się też znaleźć urządzenia do ćwiczeń - proponuje pan Paweł z os. Leśnego, który biega każdego dnia.

- Górka Tatrzańska powinna służyć mieszkańcom o każdej porze roku. Warto pomyśleć o igielicie, a może także o całorocznym torze saneczkowym, takim, jakie są w Szklarskiej Porębie czy Karpaczu - zauważa 43-letni Jacek Smoliński, miłośnik jazdy na nartach. - Wszystko musiałoby być oświetlone.

Czekamy na Państwa zgłoszenia na temat renowacji terenów zielonych: tel. 68 324 88 74 lub [email protected]

Zobacz też: Jakie auta kradną najczęściej w Lubuskiem (zdjęcia)

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska