Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz do pracy na wsi pilnie poszukiwany...

Dariusz Chajewski 68 324 88 79 [email protected]
Arisa Jaz: - Liczba pacjentów i wizyt świadczy o tym, że własny ośrodek jest potrzebny.
Arisa Jaz: - Liczba pacjentów i wizyt świadczy o tym, że własny ośrodek jest potrzebny. Mariusz Kapała
Pani Jadwiga kolejny raz odbiła się od drzwi ośrodka zdrowia. I mówi, że ona już nie ma zdrowia, aby chorować.

- Trudno się dostać? - odpowiada pytaniem na pytanie. - Nie wiem, po co przyszłam, zięć znowu będzie narzekał, że musi mnie wieźć do Zielonej Góry.

Z kolei pytani młodsi mieszkańcy Świdnicy wzruszają ramionami, gdyż swoich lekarzy podstawowej opieki medycznej mają z reguły w Winnym Grodzie, gdzie pracują. I jak dodają, to nie jest kwestia jakiegoś votum nieufności w stosunku do miejscowego ośrodka zdrowia, ale wygody. Do lekarza zazwyczaj "wyskakuje" się z pracy.

Czy zatem ośrodek zdrowia jest potrzebny? Wszyscy pytani mówią, że tak, gdyż nawet jeśli nie korzystają z jego usług czują się... pewniej. Tak jak cieszą się, że w ośrodku i w szkole są pielęgniarki. Także samorząd, mimo problemów, ma zamiar utrzymać ośrodek, podobnie jak drugą podobną placówkę w Koźli. Jednak po śmierci poprzedniego lekarza pojawił się problem z pracującym tutaj medykiem.

- Chcielibyśmy podnieść jakość służby zdrowia w gminie - mówi wicewójt Arisa Jaz. - Mamy obiekty i zapotrzebowanie na służbę zdrowia. Nawiasem mówiąc, w obiekty te inwestujemy. Mamy za sobą pierwszy etap modernizacji, teraz wprowadzimy ogrzewanie gazowe.

Okazuje się, że wcale nie jest łatwo zorganizować podstawową opiekę zdrowotną, mimo że liczba mieszkańców gminy, 6.000 osób, powinna zachęcić lekarza. Jednak w tzw. praniu wychodzi, że znaczna część ludzi korzysta z zielonogórskiej służby zdrowia. Być może przy wyższym standardzie usług mieszkańcy postawiliby na lokalną służbę zdrowia. Bowiem, jak tłumaczy A. Jaz, sam system organizacji służby zdrowia ogranicza wpływ samorządu na to, co się w niej dzieje.

- W tej chwili korzystamy z usług Aldemedu, a liczba pacjentów i wizyt świadczy o tym, że ośrodek zdrowia naprawdę jest potrzebny - dodaje wicewójt.

Poprosiliśmy o komentarz jednego ze specjalistów od zarządzania służbą zdrowia. Czy trudno jest zorganizować opiekę w takiej gminie?

- To głównie ludzie starsi, a im trudno dogodzić - odpowiedział oczywiście zastrzegając anonimowość. - Oni zawsze chcieliby, aby lekarz był dostępny 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu...

Zobacz też: Zarobki naszych burmistrzów. Zobacz, kto w Lubuskiem zarabia najwięcej!

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska