Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwody w Lubuskiem. Nasz region przoduje pod tym względem w kraju. Zobacz "rozwodową" mapę Polski

(pik)
Dane pokazują, że lubuskie przoduje w Polsce jeśli chodzi o odsetek rozwodów w stosunku do zawartych małżeństw.
Dane pokazują, że lubuskie przoduje w Polsce jeśli chodzi o odsetek rozwodów w stosunku do zawartych małżeństw. sxc.hu
Wystarczy rzut oka na mapę rozwodów, żeby dowiedzieć się, że zachodnia Polska, w tym województwo lubuskie, przoduje w kraju pod względem ilości rozwodów w stosunku do ilości zawartych małżeństw. Dlaczego tak się dzieje?
Tak wygląda odsetek rozwodów w stosunku do zawartych małżeństw w Polsce. Zachód kraju i województwo warmińsko-mazurskie przodują pod tym względem.
Tak wygląda odsetek rozwodów w stosunku do zawartych małżeństw w Polsce. Zachód kraju i województwo warmińsko-mazurskie przodują pod tym względem. Stowarzysznie Klon/Jawor

Tak wygląda odsetek rozwodów w stosunku do zawartych małżeństw w Polsce. Zachód kraju i województwo warmińsko-mazurskie przodują pod tym względem.
(fot. Stowarzysznie Klon/Jawor)

Z danych przygotowanych przez Stowarzyszenie Klon/Jawor wynika, że coraz więcej małżeństw w Polsce kończy się rozpadem. Stoją za tym twarde dane. W 1999 roku sądy orzekły 42 tys. rozwodów, natomiast w 2013 roku (GUS nie podaje jeszcze danych za kolejny rok) - ponad 66 tys. Rekordowo dużo par rozpadło się w 2006 roku - blisko 72 tys.

Zobacz wideo: Naukowcy ostrzegają. Im większy brylant w pierścionku, tym krótsze małżeństwo

Źródło: CNN Newsource/x-news

Jakby tego było mało, od 2008 r. coraz mniej par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego. Oznacza to, że wzrasta odsetek rozwodów w stosunku do małżeństw. Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem prof. Zbigniewa Izdebskiego ludzie często nie chcą zawierać małżeństw, bo tak jest po prostu wygodniej. Związek, który nie jest formalny, łatwiej zakończyć. Poza tym w nasz region należy do najbardziej tolerancyjnych w kraju. Pary, które żyją bez ślubu nie są tu piętnowane przez resztę społeczeństwa. Sytuacja jest niepokojąca. Najwięcej par rozwodzi się na zachodzie Polski i w województwie warmińsko-mazurskim.

Zobacz też: Rozwody w Lubuskiem. Jest ich coraz więcej. Dlaczego?

W Lubuskiem największy odsetek rozwodów do małżeństw jest w Gorzowie Wlkp. Wynosi on tu ponad 50 proc. Podobny wynik mają Szczecin, Świnoujście, Legnica, Wałbrzych, Jelenia Góra i Olsztyn. Poza Olsztynem wszystkie miasta położone są na zachodzie kraju.

Stowarzyszenie Klon/Jawor dowodzi, że najmniej par rozchodzi się w województwach lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Statystycznie trwałe są również małżeństwa w górskiej części Małopolski, południowej i północno-wschodniej części Mazowsza, części Podlasia (bez Puszczy Białowieskiej), Wielkopolski oraz na Kaszubach. We wszystkich tych miejscach relacja liczby rozwodów do liczby zawartych małżeństw wyniosła najwyżej 16 proc.

Jak spowodować, żebyśmy mieli w regionie mniej rozwodów? Zdaniem ekspertów duża w tym rola samorządów i władz wojewódzkich. Chodzi o to, żeby przeznaczać pieniądze na fachowców, którzy pomagają rozwiązywać problemy w związkach. To tej pory na takie usługi mogły sobie pozwolić przede wszystkim pary, które było na to stać. Wsparcie finansowe samorządów mogłoby wiele zmienić. Prof. Izdebski przekonuje, że związek dwojga ludzi jest jak mała firma. Kiedy w firmie zaczyna się kryzys, potrzebne jest przygotowanie planu naprawczego. Podobnie jest między dwojgiem ludzi. W przygotowaniu takiego planu mogą pomagać właśnie terapeuci. W Lubuskiem takich rozwiązań jeszcze nie ma.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska