Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To pączkuje. Kabaretem żyje dziś całe miasto

Zdzisław Haczek 68 324 88 05 [email protected]
Wojciech Leśniowski należy i do Fruuu, i do Klubu Komedii.
Wojciech Leśniowski należy i do Fruuu, i do Klubu Komedii. Zdzisław Haczek
Co miał na myśli Piotr Bałtroczyk, gdy na początku lat 90. XX w. rzucił w eter hasło: Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe? To, że działał jeszcze wtedy legendarny dziś kabaret Potem, ale wokół niego, w klubie studenckim Gęba, ciągle wylęgały się nowe formacje.

Jakieś "Dziadowskie Czwartki", warsztaty, serial improwizowany "Spadkobiercy" i wiele innych działań sprawiało, że na scenę garnął się narybek. To wtedy powstały znane Jurki, Ciach, Słuchajcie...

Mistrz dzieli się doświadczeniem

Ta zasada działa do dziś. Weźmy Inicjatywę Sceniczną Fruuu. - W stowarzyszeniu jest około 40 osób - mówi Wojciech Leśniowski z Fruuu i Klubu Komedii. - Ma ono na celu upowszechnianie improwizacji kabaretowej. Ludzie przychodzą na zajęcia, uczą się i... podają dalej.

Fruuu prowadzi takie warsztaty w Zaułku Artystów Krzywy Komin przy ul. Fabrycznej. - A w ramach Lata Muz Wszelakich, na wieczorach z improwizacją "Po Kolacji na Żarty" w kinie Newa, mieliśmy pełne sale! - podkreśla Michał Malinowski z Fruuu.

Zielona Góra - najlepsza rekomendacja

Skąd się wziął Klub Komedii? Powstał w październiku zeszłego roku. - Najpierw Kasia Sobieszek zapraszała nas do Trzepaka. Kiedy ten klub zamknęli, postanowiliśmy działać dalej - mówi Wojciech Leśniowski, który tworzy Klub Komedii z: Grzegorzem Halamą, Krzysztofem Kamyszkiem, Pawłem Kaszkowiakiem, Grzegorzem Kowalczukiem, Alexem Niebrzegowskim. Co robią? Na scenie m.in. stand-up, improwizacja. W internecie m.in. memy (obrazki z dowcipnymi komentarzami), filmowe krótkie formy komediowe...

Już po pierwszym Wieczorze Komedii w 4 Różach dla Lucienne dostali propozycję występu w Gorzowie. Kto jeszcze ich zaprosi?
- To my dzwonimy po domach kultury - wyjaśnia Wojtek. - Wystarczy powiedzieć, że się jest z Zielonej Góry - to najlepsza rekomendacja.

Kabaret nadal pączkuje w klubie studenckim Gęba. Adeptów sztuki rozbawiania ma pod swoimi skrzydłami Formacja BIS. Tu można brać udział w warsztatach prowadzonych przez Władysława Sikorę i Tomasza Łupaka ze Słuchajcie, występować w "Playbackach", "Nie tylko kabaret", Bez Żyły Wałbrzych i innych przedsięwzięciach.

Tyle kabaretu w mieście? I bardzo dobrze!

- Gdyby to było w jednym miejscu, oceniałbym to zjawisko negatywnie - mówi W. Leśniowski. - Ale to jest rozbite, dzieje się na tylu różnych scenach, a w każdym miejscu jest inna widownia, więc fajnie, że kabaretem żyje całe miasto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska