Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ze szkolnej gazetki ruszają w wielki świat

Małgorzata Trzcionkowska 68 377 02 20 [email protected]
Redakcja Gazetonu z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu wraz z opiekunami: Robertem i Barbarą Zarzyckimi.
Redakcja Gazetonu z Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu wraz z opiekunami: Robertem i Barbarą Zarzyckimi. Małgorzata Trzcionkowska
Dziennikarka Gazetonu z ZSTiL 21 marca będzie reprezentować nasze województwo w ogólnopolskim konkursie wiedzy o mediach.

Zostałaś laureatką konkursu wraz z koleżanką z klasy Wiktorią Szczepaniak. O co będziecie walczyć w Warszawie?

Maja Mikołajczyk, sekretarz redakcji Gazetonu: - Konkurs odbędzie się w Instytucie Dziennikarstwa i będzie miał dwa etapy. Zakwalifikowało się do niego 160 osób z całego kraju. My brałyśmy udział w eliminacjach rejonowych, które odbyły się 12 grudnia na Uniwersytecie Zielonogórskim. W sumie do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowało się 10 uczniów z różnych miast. Konkurs w Warszawie potrwa dwa dni. W pierwszym etapie zostanie wyłonionych 48 najlepszych finalistów, którzy otrzymają indeksy na wydziały dziennikarstwa w pięciu dużych uczelniach. W drugim etapie 12 będzie walczyło o cenne nagrody. Będzie on też pokazywany w telewizji. Oprócz tego nasze prace będą promowane w gazecie UZ.

Czy pytania na etapie rejonowym były trudne?

Maja Mikołajczyk: - Tak. Wymagały szerokiej wiedzy. Dotyczyły m. in. Informacji na temat Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, czy też cech felietonu. Pisaliśmy eseje "Dziennikarz - zawód, czy powołanie".

Jak liczna jest redakcja, jak znajdujecie dziennikarzy?

Robert Zarzycki, opiekun szkolnej gazetki: - Zespół liczy aktualnie dziewięć osób. Maja jest sekretarzem, a Karolina Irysek redaktor naczelną. Ale w ciągu istnienia Gazetonu przez redakcję przewinęło się około 245 osób. Najbliższy numer będzie 69. A w przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 25-lecia istnienia. Maja i Karolina są maturzystkami, więc wkrótce czeka nas "zmiana warty". Władzę obejmą młodsi. Tak się składa, że od początku działalności nie mieliśmy problemów z naborem dziennikarzy. Zgłaszają się sami. Współpracują z nami m.in. świetni pierwszoklasiści, z Technikum Mechatronicznego, którzy przejmą pałeczkę od starszych kolegów.

Czy wychowaliście wielu profesjonalnych dziennikarzy?

Barbara Zarzycka: - Część naszych byłych redaktorów ciągle utrzymuje z nami kontakty, a my interesujemy się ich dalszymi losami, chociaż od dawna nie mieszkają już w Żaganiu. Jeden z absolwentów wyjechał z Polski i pracuje jako dziennikarz. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Ale są też inni, którzy doskonale sobie radzą w różnych zawodach i z rozrzewnieniem wspominają redagowanie szkolnego Gazetonu. My też mamy pozytywne odczucia i doświadczenia, bo to nie tylko pasja, ale również świetna zabawa.

Czy myślicie o podjęciu studiów dziennikarskich po szkole?

Maja Mikołajczyk: - Ja bym chyba wolała wybrać w przyszłości anglistykę. Ale jeszcze zobaczymy. Mam nadzieję, że dobrze mi pójdzie na szczeblu ogólnopolskim.
Karolina Irysek: - Ja bardzo bym chciała po szkole podjąć studia dziennikarskie, bo bardzo mi się podoba ten zawód. Konkretnie myślę o dziennikarstwie radiowym

Czy wasza gazeta nadepnęła już komuś na odcisk?

Barbara Zarzycka: - Raczej nie jesteśmy kontrowersyjni, ale mieliśmy już przypadek, gdy ktoś się poczuł urażony. Również z takimi reakcjami dziennikarz musi się liczyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska