Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Żaganiu biegają, bo bardzo to lubią

Małgorzata Trzcionkowska 68 377 02 20 [email protected]
25-27 biegaczy spotyka się się w każdą sobotę w ramach akcji BoegamBoLubię. Oprócz tego, w tym roku impreza rozszerzyła się o treningi w środy lub w czwartki, pod kierunkiem Karola Cząstki.
25-27 biegaczy spotyka się się w każdą sobotę w ramach akcji BoegamBoLubię. Oprócz tego, w tym roku impreza rozszerzyła się o treningi w środy lub w czwartki, pod kierunkiem Karola Cząstki. Małgorzata Trzcionkowska
Ogólnopolska akcja BiegamBoLubię formalnie zakończyła się jesienią. Ale żagańscy biegacze i tak spotykają się kilka razy w tygodniu, bo nie potrafią żyć bez aktywności fizycznej.

Inicjatorem żagańskiej akcji jest Piotr Kowalski, kierownik Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Iłowej.

Wspomina, że zaczął biegać w ramach rehabilitacji, po kontuzji nogi. Wówczas okazało się, że chętnych jest wielu, ale brakuje ludzi lub miejsc, wokół których mogliby się spotykać.

Postanowił przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji "BiegamBoLubię" i przekonał do niej władze spółki Pałac Książęcy, zawiadującej miejskim stadionem przy ul. Kochanowwskiego. Dzięki temu sobotę na bieżni spotyka się grupa 25-27 osób i możne biegać za darmo. - Pogoda nam nie straszna - zaznacza P. Kowalski, nie ma złej pogody, tylko są źle ubrani biegacze. Pierwsze treningi, dwa lata temu odbywały się zimą, przy temperaturze minus 11 stopni Celsjusza. Żebyśmy mogli biegać, pracownicy stadionu Arena musieli najpierw odgarnąć śnieg z bieżni. Jeśli się właściwie ubierzemy, to można z powodzeniem biegać zimą. A podczas treningów się nie zmarznie. Sobotnie zajęcia składają się ze wspólnej rozgrzewki, przebieżek i stretchingu.

Akcja BiegamBoLubię odbywała się w 59 miastach, a jej patronem był Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. - Formalnie skończyła się tej jesieni - tłumaczy P. Kowalski. - Ale my nadal się spotykamy w każdą sobotę na stadionie, a od jakiegoś czasu również w tygodniu.
Zajęcia dodatkowe prowadzi Karol Cząstka, który jest czynnym żołnierzem, a oprócz tego zaangażowanym i utytułowanym sportowcem.

Uczestnicy skrzykują się w środku tygodnia, najczęściej w środy lub czwartki. Uczestnicy biegają po mieście, a spotykają się na placu Słowiańskim. Robią kółko o długości ok. 5-6 km, przez ul. Nowogródzką i Kożuchowską, jeśli ktoś ma dobrą kondycję, to może zrobić dwa lub trzy kółka.
Uczestnicy są otwarci i zapraszają do swojej grupy wszystkich chętnych. - Można nas zawsze zastać w soboty o 9.30 na stadionie - zachęca P. Kowalski.

- Ja też biegam i zachęcam innych - podkreśla Marcin Biernacki, niepełnosprawny sportowiec. To mi daje wolność i sukcesy. Warto być zdrowym i aktywnym.

Powstaje liga biegowa

Organizatorzy biegów z Żar i Żagania chcą zorganizować wspólną ligę, skupiającą pięć biegów, organizowanych cyklicznie w obu powiatach. Wśród nich znajdą się aktywiści z BiegamBoLubię, Biegu Niepodległości i Żagańskiego Crossu oraz między innymi Dychy po Żarach.

Wszystkie biegi wchodzące w skład ligi będą miały te same kategorie wiekowe i wspólny regulamin. Zawodnicy będą zbierali punkty do klasyfikacji generalnej, która będzie sumowana na końcu sezonu.
Cross na Stalagu

Najbliższą imprezą, w której wezmą udział biegacze z klubu BiegamBoLubię będzie Żagański Cross 28 marca.

To będzie się 41 edycja biegu na terenie Stalagu przy ul. Lotników Alianckich, na który trwają już zapisy.
W biegu dla dorosłych, na 10 km weźmie udział 500 osób. Bieg dla dzieci będzie miał 1,3 km i będzie mogła w nim wziąć udział setka dzieciaków.

Konkurs na logo

Organizatorzy zapraszają też do wzięcia udziału w opracowaniu logo imprezy. Nagrodą dla zwycięzcy będzie bezpłatne startowe w żagańskich imprezach biegowych w tym oraz w przyszłym roku oraz drobne upominki.
Autorem obecnego logo był świetny żagański trener lekkoatletyczny Ludwik Zając. - Jego dzieło przetrwało 40 lat. - Mamy prośbę, aby uczcić jego pamięć, wykorzystując w sposób dowolny obecny motyw w nowym logotypie (może być "unowocześniony", poprawiony, udoskonalony) - tłumaczy współorganizator Tomasz Hucał.

Uczestnik konkursu musi być pełnoletni. Logo musi zostać nadesłane do 31 stycznia na adres: [email protected] wraz ze oświadczeniem ze strony Żagańskiego Crossu oraz imieniem, nazwiskiem, adresem i danymi kontaktowymi autora. Logo powinno być wysłane w jednym z typów plików graficznych: .jpg, .pdf, .bmp, .png, .tif. Jednak o wielkości pliku, nie większej niż 10 MB. Organizatorzy zapraszają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska