Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po połączeniu Zielona Góra leży już nad rzeką. Powstaje port nad Odrą

Dariusz Chajewski 68 324 88 79 [email protected]
Dla naszej miejscowości Odra była zawsze ważna - mówi "nowy” zielonogórzanin Piotr Solecki z Krępy. I w centrum wsi nawet podpowiadano gościom, jak trafić do rzeki.
Dla naszej miejscowości Odra była zawsze ważna - mówi "nowy” zielonogórzanin Piotr Solecki z Krępy. I w centrum wsi nawet podpowiadano gościom, jak trafić do rzeki. Mariusz Kapała
Już nikt nie będzie zielonogórzanom dokuczał, że nie mają rzeki. Winny Gród leży nad Odrą. A w Krępie powstaje... port.

Na podwórku Tadeusza Naskręta w Krępie zimują dwie łodzie motorowe i...
- Ta barka desantowa przez lata była zatopiona na dnie jeziora - mówi Naskręt. - Ale lepiej powiedzmy, co to będzie. Zrobię z niej galar, który będzie zabierał na wycieczki po Odrze turystów. Tutaj będzie dach, ławeczki...
To będzie także statek flagowy floty w Krępie. Na razie jednak stajemy z panem Tadeuszem na zielonogórskim brzegu Odry. Tak, dzięki połączeniu gminy z miastem Winny Gród zyskał dostęp do Odry. A tak naprawdę raczej odzyskał, gdyż tzw. Las Odrzański od wieków stanowił teren rekreacyjny Zielonej Góry.

Starania o uzyskanie tego obszaru Zielona Góra, wówczas jeszcze Gruenberg, rozpoczęła u progu XV wieku. Chociaż wówczas oczywiście nie chodziło o rekreację, ale o drewno, teren do wypasu bydła i krótko mówiąc przestrzeń. W 1409 roku doszło do kupna Zawady. Jak chce wieść gminna, nawet zielonogórzanki się dorzuciły, oddając na poczet tego prestiżowego zakupu swoją biżuterię. Zresztą przez lata ciągnęły się spory o ten teren. W1429 roku dokupiono kolejne części lasu. Początkowo był to nieco kamień u szyi, gdyż były to tereny zalewane przez wody rzeki. Ostatnie części Lasu Odrzańskiego miasto nabyło w pierwszej połowie wieku XVI.

Później Fryderyk II "przerobił" koryto Odry, a w XIX wieku las nieco niespodziewanie przejął funkcje rekreacyjne. Podobno dlatego, że w Boże Ciało protestanci nie chcieli przeszkadzać katolikom. A sprytni handlowcy urządzili w alejkach jarmark. Całością zarządzał urzędujący w Krępie nadleśniczy. Najbardziej znanym był Otto Mülsch, który rządził tutaj u progu XX wieku. Był nie tylko leśnikiem, ale - jak byśmy to dziś powiedzieli - ekologiem i producentem... koniaków. To z jego inicjatywy miasto inwestowało w drogi dojazdowe, ścieżki leśne i efektowny drzewostan. W samej Krępie powstał zajazd, który nosił dumną nazwę Oderwald-Eta-blissement. Nie tylko zielono-górzanie wędrowali wyznaczonymi ścieżkami, podziwiali pomniki przyrody, korzystali z kąpielisk i pływali starorzeczami. To także było miejsce polowań, wycieczek szkolnych, a także zielonych szkół dla dziatwy. W 1945 roku zniszczono całą infrastrukturę okolicy.

Wróćmy jednak nad rzekę. Starsi mieszkańcy Krępy pamiętają, że tutaj odbywały się potańcówki na "parkiecie" z betonu, było kąpielisko. A Naskręt wyciąga z kieszeni kartkę papieru z planem przystani, która powinna stanąć tutaj jeszcze w tym roku. Będą tutaj mogły zawijać "Zefir" i "Laguna". W Nowej Soli, Krośnie Odrz., Bytomiu Odrz. Cigacicach porty lub przystanie działają. Ale w interesie wszystkich jest powstanie kolejnych, To sprawi, że Odra stanie się atrakcyjnym szlakiem turystycznym. Stąd teraz gmina wiejska Nowa Sól, Siedlisko, Otyń, Sulechów, Zielona Góra, Krosno Odrz. (przystań w Gostchorzu), Czerwieńsk (przystań w Niet__kowie), Cybinka, Górzyca oraz Kostrzyn podpisały umowę w sprawie projektu "Odra dla turystów 2020 - lubuskie przystanie". Projekt zakłada budowę małych przystani rzecznych, w których będą mogły cumować Laguna i Zefir. Koszt projektu budowy przystani to przeszło 3 mln zł., a dofinansowanie sięga 99 proc! Pierwsze decyzje mają zapaść już pod koniec stycznia, mowa o wykonawcy.

Mariusz Marcinkowski z Krępy słysząc o porcie, terenie rekreacyjnym, który będzie przyciągał tłumy gości, zadaje kilka pytań. O drogi dojazdowe, infrastrukturę, o konkurencję przystani w pobliskich Cigacicach... Też będziemy o to pytać.

Zobacz też: Witamy w wielkiej Zielonej Górze! (wideo, zdjęcia)

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska