Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Czerwieńsk stawia na efektowne parki

Dariusz Chajewski 68 324 88 79 [email protected]
Idąc przez park w Laskach, dojdziemy do oranżerii.
Idąc przez park w Laskach, dojdziemy do oranżerii. Mariusz Kapała
Parki mają przyciągnąć gości, którzy wędrować będą "Szlakiem Rothenburgów w gminie Czerwieńsk. W roli głównej Nietków i Laski.

Gdy wśród gminnych priorytetów inwestycyjnych na najbliższy czas usłyszeliśmy o rewitalizacji parków, zabrzmiało to nieco śmiesznie. Parki?! Mniej zabawnie to brzmiało, gdy zobaczyliśmy wizualizację planowanych prac. I wreszcie krótki spacer po Nietkowie i Laskach.
- Oczywiście, że to nasza perełka, powód do dumy - opowiada Monika Rosińska z Nietkowa. - Już jest trochę bardziej zadbany, a jeszcze jak nad nim się popracuje... A jeszcze kilkadziesiąt lat temu można było dostrzec ślady świetności, mimo że z pałacu były wówczas już tylko ruiny i piwnice. Tutaj był jeszcze jeden taki budynek, a tutaj kamienny mur...

Pełnego blasku zapewne nie uda się parkom przywrócić, ale mogą stać się prawdziwymi perełkami i magnesem przyciągającym turystów, nawet tych jednodniowych. W 2011 r. gmina Czerwieńsk oraz niemiecka Rothenburg O.L. złożyła dokumentację projektu: "Szlakiem Rothenburgów w Gminie Czerwieńsk - etap I" do Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013. W marcu 2012 r. uzyskał pozytywną opinię Komitetu Monitorującego w Dreźnie. Rothenburg to niewielkie miasteczko położone w Saksonii, blisko polskiej granicy. Liczy ok. 5 tys. mieszkańców. Tak samo jak Czerwieńsk, założone zostało przez ród Rothenburgów. Po niemieckiej stronie podobny szlak już istnieje. Ten w Polsce, byłby niejako jego przedłużeniem.

- Jeśli "ruszą" pieniądze unijne na realizację projektu rewitalizacji naszych parków, ruszymy z pracami szybko - relacjonuje burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus. - Mówimy o 2 mln złotych i 15 proc. udziału własnego gminy. Wówczas albo ruszymy z budową przystani oraz arboretum, albo na pierwszy ogień pójdą parki. Mamy już projekt oraz wszystkie potrzebne uzgodnienia.
Plan jest ambitny. W parkach i arboretum mają znaleźć się te same drzewa, które rosły tu w XIX wieku. Na początek teren zostanie uprzątnięty i już niedługo pojawią się tu nowe ścieżki spacerowe, trasy dla rowerzystów, fontanny, oczka wodne i tablice edukacyjne. Odnowiony zostanie grobowiec Rothenburgów i oranżeria pałacowa w Laskach.

Zobacz też: Wybierz najpiękniej oświetlone miasto i galerię w Polsce. Głosuj na mistrza świątecznej fotografii!

Idąc przez park w Laskach, dojdziemy do oranżerii.
(fot. Mariusz Kapała)

Z przekazów historycznych wynika, że arboretum w Nietkowie powstało w drugiej połowie XIX w. z inicjatywy Rothenburgów, którzy sprowadzili tu wiele niezwykle rzadkich okazów drzew i krzewów. W lesie porośniętym wówczas dębami w latach 1893 - 1895 założyli, przy ogromnych nakładach finansowych, tzw. "Gaj drzew iglastych", z których wiele można jeszcze dziś podziwiać. Obok niespotykanych w tej części Europy drzew liściastych właściciele Nietkowa postarali się o posadzenie w tym miejscu ponad 150 różnych gatunków drzew i krzewów iglastych. W 1936 roku naliczono tutaj 121 gatunków i odmian drzew rosnących wówczas w nietkowskim arboretum.

My w Nietkowie zwrócimy uwagę przede wszystkim na bramę. Po jej wschodniej stronie znajduje się część oficyny. Dostrzeżemy także fontannę z misą o kształcie treflowym, wykonaną jest z kamienia i cegły. Po obu stronach wodotrysku rosną dwa rozłożyste buki. Niegdyś droga prowadziła od podjazdu przed rezydencją, wzdłuż alei lipowej do budynku na tyłach założenia... Dziś trzeba wiele wyobraźni, aby dostrzec piękno tego parku...

Wreszcie Laski. Za sprawą wijącego się strumienia i śladów niewielkich akwenów oraz fontanny całość wygląda egzotycznie, zwłaszcza że w tle zobaczymy pozostałości oranżerii. Barokowy ogród był tutaj już w XVIII wieku. Później powoli przekształcano go w park widokowy, zbudowano cieplarnię. W 1871 r. barokowe założenie przekształcono i powiększono od zachodu o część krajobrazową, wykorzystując tereny łąk oraz starodrzew dębów, wytyczając jednocześnie nowe nieregularne ścieżki...

Zobacz też: Ci przestępcy i kierowcy wywołują uśmiech... politowania. Najgłupsze wpadki w Lubuskiem w 2014 r. (zdjęcia)

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska