Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybka terapia onkologiczna - co to jest

Katarzyna Borek 68 324 88 37 [email protected]
- Miejmy nadzieję, że pakiet będzie funkcjonował tak, jak to wynika z jego założeń - mówi onkolog Róża Poźniak-Balicka.
- Miejmy nadzieję, że pakiet będzie funkcjonował tak, jak to wynika z jego założeń - mówi onkolog Róża Poźniak-Balicka. Katarzyna Borek
Pacjenci onkologiczni muszą być otoczeni szczególną opieką i na czas. To właśnie dlatego ustalono, że od stycznia 2015 roku osoby z podejrzeniem nowotworu mogą być leczone w ramach tzw. szybkiej terapii.

Szybka terapia onkologiczna to nowe rozwiązania organizacyjne. Jej celem jest sprawne i szybkie poprowadzenie pacjenta przez kolejne etapy diagnostyki i leczenia. Jest przeznaczona dla wszystkich osób, u których lekarze podejrzewają lub stwierdzą nowotwór złośliwy. Ani Ministerstwo Zdrowia, ani NFZ nie kwalifikują pacjentów do udziału w tej terapii! W funduszu zdrowia uzyskamy jednak m.in. szczegółowe informacje o placówkach, w których można się leczyć w ramach takiej ścieżki. Przy tej okazji możemy spotkać się również z nazwą "pakiet onkologiczny". To potoczne określenie aktów prawnych wprowadzających szybką terapię onkologiczną. W ramach pakietu powstaje odrębna kategoria oczekujących na udzielenie im świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu onkologii. Czas oczekiwania pozostałych osób na świadczenia specjalistyczne nie wydłuży się, ponieważ zmiany dotyczą pacjentów onkologicznych, dla których powstanie osobna lista oczekujących.

Zmiany wprowadzone przez pakiet mają zapewnić chorym z nowotworami złośliwymi kompleksową opiekę na każdym etapie choroby, poprawić dostępność do usług medycznych oraz uporządkować proces diagnostyczno-terapeutyczny. Ma to być możliwe dzięki wprowadzeniu karty diagnostyki i leczenia onkologicznego oraz wyznaczeniu maksymalnych terminów na realizację poszczególnych etapów leczenia.

Jak skorzystać

Pierwszym krokiem do diagnostyki i leczenia w ramach szybkiej terapii onkologicznej jest zgłoszenie się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Przeprowadzi on dokładny wywiad, oceni dolegliwości, a w razie potrzeby zleci wykonanie niezbędnych badań. Jeśli na tej podstawie stwierdzi podejrzenie nowotworu złośliwego, skieruje pacjenta do specjalisty właściwego ze względu na umiejscowienie nowotworu lub też do onkologa. W tym celu wystawi pacjentowi kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego. Będzie mógł ją wydać również lekarz specjalista w poradni ambulatoryjnej (tzw. AOS) - jeśli zdiagnozuje nowotwór złośliwy u pacjenta, którego leczy. Może on otrzymać kartę także w szpitalu - jeśli w wyniku pobytu w nim (nawet niezwiązanego z chorobą nowotworową) zostanie u niego wykryty nowotwór złośliwy. W takim przypadku warunkiem wydania karty będzie potwierdzenie diagnozy. Na tych samych zasadach otrzyma ją pacjent przebywający w szpitalu z powodu nowotworu.

Ważne! Kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego mogą dostać również chorzy na nowotwory, którzy rozpoczęli leczenie przed 1 stycznia 2015 roku! W ich przypadku wystawi ją lekarz prowadzący leczenie w szpitalu lub w poradni specjalistycznej.

O karcie

Karta diagnostyki i leczenia onkologicznego ułatwi poruszanie się w nowym systemie opieki medycznej. Odgrywa ona rolę skierowania umożliwiającego rozpoczęcie leczenia. Dzięki niej zostanie ono jasno określone, a pacjent będzie miał zagwarantowaną kompleksową opiekę medyczną na każdym etapie choroby. Karta zawiera rubryki, które lekarze będą uzupełniać na poszczególnych etapach procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Będą to m.in.: wykaz wykonanych badań diagnostycznych, diagnoza, informacja o stopniu zaawansowania choroby i plan leczenia. Czyli wszystkie dane w jednym miejscu, dokumentujące cały proces - aż do powrotu pacjenta do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej po zakończeniu leczenia.

Ta karta jest własnością pacjenta! Świadczeniodawca usług medycznych ma obowiązek nieodpłatnie przekazać jej oryginał oraz przechowywać kopię.

Jakie są terminy

Od dnia zapisania się pacjenta na listę oczekujących w poradni specjalistycznej do zakończenia diagnostyki potwierdzającej lub też wykluczającej nowotwór złośliwy powinno upłynąć w sumie nie więcej niż dziewięć tygodni. W czasie pierwszych pięciu ta osoba ma mieć wykonaną wstępną diagnostykę onkologiczną u lekarza specjalisty. To na jej podstawie medyk potwierdzi lub też wykluczy chorobę nowotworową. Kolejne cztery tygodnie to czas na zrobienie badań zleconych przez specjalistę w ramach diagnostyki pogłębionej. Na ich podstawie określony zostanie m.in. stopień zaawansowania choroby.
Docelowo czas na wykonanie wstępnej i pogłębionej diagnostyki od zgłoszenia się pacjenta do specjalisty będzie wynosił od 2017 roku siedem tygodni. W okresie przejściowym - dziewięć tygodni w 2015 roku i osiem w 2016.

Konsylium

To zespół różnych specjalistów - dobieranych w zależności od typu nowotworu, na jaki cierpi chory - który opracuje plan jego leczenia. Konsylium ma się zebrać w ciągu dwóch tygodni od zgłoszenia się pacjenta do szpitala, a jego głównymi zadaniami będzie: kwalifikacja do leczenia zabiegowego, chemioterapii lub też radioterapii, ustalenie planu leczenia i rodzajów terapii, które będą stosowane oraz wybór tzw. koordynatora leczenia. Decyzje zespołu mają być oparte na opracowanych przez świadczeniodawcę sformalizowanych procedurach postępowania i organizacji udzielania świadczeń - zgodnie ze standardami postępowania diagnostyczno-terapeutycznego rekomendowanymi przez polskie towarzystwa naukowe w odpowiednich dziedzinach medycyny.

Zgodnie z założeniami od dnia umieszczenia na liście oczekujących na udzielenie świadczenia do określenia przez konsylium postępowania terapeutycznego i podjęcia leczenia onkologicznego nie może upłynąć więcej niż 14 dni!

Koordynator leczenia

Wyznaczy go konsylium - po określeniu ścieżki postępowania terapeutycznego. Jaka jest rola takiego koordynatora? Najprościej tłumacząc, to właśnie on ma czuwać nad chorym od początku do końca leczenia. To znaczy ułatwić mu przechodzenie przez poszczególne etapy tego procesu i nadzorować go, pomagać pacjentowi w komunikowaniu się z lekarzami i zapewnić przepływ informacji na wszystkich etapach terapii. Po to, by leczenie było dostosowane do indywidualnych potrzeb danego chorego. Na pomoc koordynatora będzie mógł on liczyć aż do zakończenia swojego leczenia. Następnie wraz z dokumentacją i zaleceniami przejdzie pod opiekę lekarza specjalisty. Jeśli jej stan zdrowia się nie pogorszy, i potwierdzą to wyniki badań, chory z programem tzw. opieki długofalowej zostanie skierowany do lekarza POZ, który ponownie stanie się tym, który będzie go dalej prowadził.

Wymagania wobec placówek

Najważniejszym wymogiem ustalonym dla placówek realizujących szybką terapię onkologiczną jest zapewnienie pacjentom kompleksowej opieki medycznej.

Świadczeniodawcy realizujący taką szybką terapię mają między innymi gwarantować pacjentowi możliwość poddania się chemioterapii oraz radioterapii. W ich strukturach ma działać również oddział o profilu zabiegowym. Powinni zadbać także o to, aby w każdym zespole prowadzącym leczenie znajdowali się fizjoterapeuta, a także psycholog lub psychoonkolog. Będą także zobowiązani do przestrzegania standardów leczenia nowotworów złośliwych, zgodnie z rekomendacjami polskich towarzystw naukowych.

Zmiany ułatwią też życie pacjentom poddawanym chemioterapii lub też radioterapii, którzy nie wymagają hospitalizacji (pobytu) w szpitalu, ale miejsce ich zamieszkania jest odległe od placówki prowadzącej to leczenie. Tacy chorzy zyskają możliwość zakwaterowania blisko placówki ochrony zdrowia, w której będą korzystali ze świadczeń opieki zdrowotnej. O tym, którzy konkretnie pacjenci będą mogli pozostać w hostelu, zadecyduje lekarz, biorąc pod uwagę stan ich zdrowia. Świadczeniodawcy mogą zaoferować również transport z hostelu do placówki, w której są udzielane świadczenia. Uwaga, zarówno zakwaterowanie, jak i przejazd będą odbywały się na wniosek pacjenta! Koszty pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia, ponieważ będą to elementy udzielanych świadczeń zdrowotnych.

Konsultacja merytoryczna poradnika: specjaliści Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Zielonej Górze.

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska