Stal Gorzów, Krzysztof Kasprzak i Patryk Dudek bohaterami żużlowego sezonu w Polsce (wideo)

Enea Ekstraliga/x-news
Stal Gorzów sięgnęli po raz ósmy w historii klubu zdobyła tytuł drużynowego mistrza Polski. Enea Ekstraliga/x-news
Triumf Stali Gorzów w Enea Ekstralidze, wicemistrzostwo świata Krzysztofa Kasprzaka oraz dopingowa wpadka nadziei polskiego żużla - Patryka Dudka. To najważniejsze wydarzenia w polskim, czarnym sporcie w 2014 r.

Żółto-niebiescy sięgnęli po tytuł najlepszej drużyny w kraju po raz pierwszy od 31 lat i po raz ósmy w historii klubu. W finale Gorzowianie pokonali Fogo Unię Leszno, a brązowe medale wywalczyli żużlowcy Grupy Azoty Unii Tarnów.

Stal do triumfu poprowadził m.in. Krzysztof Kasprzak, który w przerwach między startami ligowymi skutecznie walczył w indywidualnych mistrzostwach świata. Popularny "Kasper" trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium zawodów Grand Prix. Wygrywał w Bydgoszczy, w łotewskim Daugavpils i podczas ostatniej rundy mistrzostw, na Motoarenie w Toruniu, co w klasyfikacji końcowej dało mu tytuł wicemistrza świata.

Na przestrzeni całego sezonu bezkonkurencyjny okazał się Amerykanin Greg Hancock, który został najstarszym mistrzem globu w historii.

Na drugim żużlowym biegunie znalazł się za to Patryk Dudek. U zawodnika SPAR Falubazu Zielona Góra wykryto metyloheksanaminę, należącą do grupy stymulantów. Obecność tej niedozwolonej substancji w organizmie 22-latka potwierdziła próbka B. Dudek został zawieszony za stosowanie dopingu na 12 miesięcy, co oznacza, że będzie mógł wrócić do startów 8 sierpnia 2015 roku. Wyjątek stanowią występy w reprezentacji Polski - do nich nie wróci wcześniej niż po odbyciu dwóch lat kary.