Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szefowa słubickiego sanepidu: - Woda nareszcie bez coli

Beata Bielecka
- Wodociągi są niedoinwestowane, nie zawsze też ludzie, którzy je obsługują mają wystarczającą wiedzę - ocenia J. Caban-Korbas.
- Wodociągi są niedoinwestowane, nie zawsze też ludzie, którzy je obsługują mają wystarczającą wiedzę - ocenia J. Caban-Korbas. Archiwum
- Ładnie nam się wszystko unormowało - mówi Jadwiga Caban-Korbas, choć przyznaje, że jesień była naprawdę ciężka.

Problemy z wodą mieli ostatnio, przez wiele tygodni, mieszkańcy powiatu słubickiego.
Niemal jednocześnie w wodzie z Starych i Nowych Biskupicach, Drzecinie, Rybocicach, Świecku, Kunicach i Lisowie pojawiły się bakterie z grupy coli. Ten sam problem wystąpił, mniej więcej w tym samym czasie, w gminie Górzyca i dotknął ludzi w Pamięcinie, Żabicach i Stańsku.

Walka z zanieczyszczeniami trwa długo, ale już dziś niemal wszędzie wodę można pić bez strachu. Wyjątkiem jest Stańsk. Wójt gminy Górzyca Robert Stolarski uspokaja, że i tam prawdopodobnie lada chwila sanepid cofnie swoją wcześniejszą decyzję o warunkowym spożyciu wody (nadal można ją tam pić tylko po przegotowaniu).
- Nasze badania potwierdziły, że nie ma tam już żadnych bakterii coli. We wtorek próbki pobrał też słubicki sanepid - mówi R. Stolarski. Dodaje, że wyniki mają być znane w piątek. Jest optymistą.

Idzie ku lepszemu

Dyrektorka słubickiego sanepidu Jadwiga Caban-Korbas jest zadowolona, bo jak mówi "w końcu wszystkie jesienne zawirowania ustąpiły". I co ważne w gminach planowane są inwestycje, które mają być lekarstwem na problemy z wodą. Niektóre z nich już ruszyły. Od prezesa słubickiego Zakładu Usług Wodno-Ściekowych Kazimierza Góry wiemy, że trwa właśnie budowa wodociągu z Nowego Lubusza do Kolonii Nowy Lubusz. 3,6 km nitka, którą płynąć będzie woda, ma być gotowa pod koniec stycznia. Mieszkańcy się cieszą, bo w tej wiosce woda często była dopuszczana do spożycia tylko warunkowo. Nierzadko stwierdzano w niej zbyt duże ilości żelaza czy manganu. Oprócz tego ZUWŚ zamierza też wyczyścić istniejącą sieć na linii Kolonia Nowy Lubusz - Pławidło.

To część dużego projektu, obliczonego na ok. 3 mln zł. - Kolejnym etapem będzie wymiana wodociągu na ul. Jeziornej, a także Szkolnej w Kunowicach i budowa sieci kanalizacyjnej na osiedlu Widok II - zapowiada prezes Góra. W kolejce czekają też inwestycje w Drzecinie. Tam też ma być wymieniana sieć wodociągowa, bo ta która jest, pamięta czasy PGR-ów.

Skąd te problemy?

J. Caban-Korbas nie ma wątpliwości, że problemy z zanieczyszczeniem wody biorą się głównie z tego, że wodociągi są stare (wiele zbudowano w latach 70.), w rurach gromadzi się kamień, a w nich świetnie się czują bakterie.
K. Góra mówi, że co roku w budżecie spółki rezerwuje niemałe pieniądze na inwestycje, a jeszcze większe udaje się pozyskać. ZUWŚ dostał właśnie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska 1,3 mln zł na dokumentację, bo przymierza się do modernizacji m.in. 8 km sieci wodociągowej w Słubicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska