Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubuska koalicja PO-PSL zawarta. Kto będzie rządził w województwie?

(m. korn), źródło: lubuskie.pl
Umowa koalicyjna dla woj. lubuskiego została podpisana przez Bożennę Bukiewicz (z prawej) i Jolantę Fedak.
Umowa koalicyjna dla woj. lubuskiego została podpisana przez Bożennę Bukiewicz (z prawej) i Jolantę Fedak. lubuskie.pl
Szefowe zwycięskich partii w wyborach samorządowych w Lubuskiem podpisały umowę koalicyjną. Bożenna Bukiewicz (PO) i Jolanta Fedak (PSL) spotkały się w niedzielę, 30 listopada, w urzędzie marszałkowskim. Są też oficjalni kandydaci do najważniejszych funkcji w urzędzie i sejmiku lubuskim.

- Naszą kandydatką na marszałka województwa jest dotychczasowa marszałek Elżbieta Polak, a do zarządu zaproponujemy dotychczasowego wicemarszałka Bogdana Nowaka oraz panią Alicję Makarską, pełniącą funkcję prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - powiedziała podczas konferencji prasowej Bożenna Bukiewicz.

Jolanta Fedak przedstawiła kandydatów PSL na wicemarszałków: Stanisława Tomczyszyna, będącego do tej pory członkiem Zarządu Województwa, a także Romualda Gawlika, dyrektora oddziału Agencji Rynku Rolnego w Gorzowie oraz przewodniczącego rady powiatu strzelecko-drezdeneckiego w ostatniej kadencji. Z kolei kandydatem na przewodniczącego sejmiku został Czesław Fiedorowicz, radny województwa z PSL.

Zgodnie z umową koalicyjną, PO będzie w województwie odpowiadać za: Regionalny Program Operacyjny, współpracę międzynarodową i Europejską Współpracę Terytorialną, politykę regionalną i kontrakt terytorialny, infrastrukturę transportową i gospodarkę, geodezję i gospodarkę nieruchomościami, organizację i obsługę urzędu oraz finanse.

Przeczytaj też:Wybory samorządowe 2014 do sejmiku lubuskiego - Komarnicki, Polak i Surmacz z największą liczbą głosów

Natomiast osoby wytypowane przez PSL będą odpowiadać za: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Program Ryby, Program Europejskiego Funduszu Społecznego, rolnictwo, środowisko i rozwój wsi oraz infrastrukturę społeczną.

Zarząd województwa miesiąc od momentu powołania ma przedstawić do akceptacji sejmikowi program działań do końca kadencji 2014-2018. Dotyczyć to będzie m.in. najważniejszych działań dotyczących wojewódzkich programów strategicznych i operacyjnych.

Na konferencji prasowej poseł Waldemar Słogucki (PO) zaprezentował cele współpracy koalicyjnej, informującej m.in. o poprawie stanu technicznego infrastruktury transportowej, zwiększeniu poziomu zatrudnienia w województwie, wzmocnieniu współpracy sektora nauki i gospodarki, budowie i modernizacji systemów dystrybucyjnych i przesyłowych energii elektrycznej, zapobieganiu negatywnym skutkom powodzi, lepszemu wykorzystaniu potencjału przyrodniczego i kulturowego województwa, redukcji poziomu wykluczenia społecznego, podniesieniu poziomu wykształcenia i kompetencji w województwie, zwiększeniu dostępu do usług medycznych, rozwoju miast wojewódzkich i obszarów powiązanych z nimi funkcjonalnie, kompleksowej rewitalizacja obszarów o wysokim nasileniu niekorzystnych zjawisk społecznych i gospodarczych, oraz o skutecznym i optymalnym wykorzystaniu środków unijnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska